Godlike Productions - Conspiracy Forum
Users Online Now: 1,362 (Who's On?)Visitors Today: 419,652
Pageviews Today: 654,969Threads Today: 180Posts Today: 3,532
05:32 AM


Rate this Thread

Absolute BS Crap Reasonable Nice Amazing
 

1K per month on food for ONE person......

 
IndigoSerenity76

User ID: 20106438
United States
08/30/2012 10:22 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 1K per month on food for ONE person......
That's crazy. That is about what I spend on myself and my 3 kids.
"Imagine no possessions"

"As Above, So Below"

)O(
Rach
Anonymous Coward
User ID: 1550123
United States
08/30/2012 10:23 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 1K per month on food for ONE person......
I spend $300.00 a month for a family of 4.

Almost no pre-packaged foods. I cook from scratch every day.
 Quoting: Lisa*Lisa


You are doing great! I am spending a little over 400 a month for a family of four. I can't imagine spending a grand. We would be so fat if we did that.
Anonymous Coward
User ID: 1550123
United States
08/30/2012 10:25 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 1K per month on food for ONE person......
Sheeeeit. There are two of us my house and we spend about $1k per month, and that actually is on food. But we eat well. (No kids, house paid off, car paid off, etc.) I mean, REALLY well, rack of lamb here and there, filet mignon at least once or twice per week, good veggies, coupla three bottles of wine per week. (Don't give me the red meat is bad speech. Yeah, probably, but it's good!) We don't eat out either; I like cooking.

So, I dunno what to say. If you aren't eating like a KING then, what, you're paying double what we are? Must be like someone said, you're counting non-food stuff there.
 Quoting: Anonymous Coward 22363518


OK, I can see spending a grand if you are going to eat like that during the week. Lamb, steak, lobster, wine, etc will do that. I just don't like too many rich foods.
Anonymous Coward
User ID: 7715788
Canada
08/30/2012 10:45 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 1K per month on food for ONE person......
Family of 4

$150.00 protiens (chicken/beef/lamb)
$20.00 milk
$40.00 various dairy products (sour cream/cheese/yogurt)
$125.00 fresh fruit and veggies (can go as high as $175.00)
$15.00 frozen veggies
$35.00 flour/oats/various baking needs yeast/powder/etc
$35.00 butter/eggs
$20.00 salt/pepper/mustard/ketchup/etc
$20.00 juices
$20.00 coffee
$20.00 honey/peanut butter/raw sugars
$25.00 rice/dried beans and other dried products
$75.00 various other foods (nuts/chocolate/etc)

Cleaning and Hygenic Products

$100.00


We spend about $700 monthly in foods and products. It can go upto $900 but we average around $700. We don't eat out and we make the majority of food(pasta/breads/sauces/etc). We also grow a shitload of our own veggies and herbs.

In the winter it can be closer to an average of $800-900.
Anonymous Coward
User ID: 19490298
United States
08/30/2012 10:47 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 1K per month on food for ONE person......
You must be 6'5" and eat out a great deal. That sounds kinda bogus. Come on. Start couponing.
Anonymous Coward
User ID: 8507651
Canada
08/30/2012 10:49 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 1K per month on food for ONE person......
piss and moan? more like brag
Vision Thing

User ID: 21063079
United States
08/30/2012 10:56 PM

Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 1K per month on food for ONE person......
Canadian grocery prices are outrageous, I have shopped and cooked a lot in Vancouver, BC, it's really crazy how little you get for your money.

Everyone who can crosses the border to shop in the States, the deals are so much better here.
Anonymous Coward
User ID: 18475264
Canada
08/30/2012 11:00 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 1K per month on food for ONE person......
I spend $300.00 a month for a family of 4.

Almost no pre-packaged foods. I cook from scratch every day.
 Quoting: Lisa*Lisa


You must be starving.
Biochemky

User ID: 919411
United States
08/30/2012 11:04 PM

Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 1K per month on food for ONE person......
A grand for food for a month is a little on the high side. Do you eat out often? Hell, one meal dining out is at LEAST ten bucks, even at a fast food joint. If you ate out every single meal, assuming of course you eat three square meals per day, that would be approximately 30 per day x 30-31 days for a little over 900 dollars in total. I am pretty confident that when I buy groceries and stuff from the supermarket and prepare the food at home it isn't more than five bucks for a meal. If you spend that dosh on a home-cooked meal you would have to be eating things such a fresh salmon or Porterhouse cuts every night. Try toning down the fresh vegetables and meats for ones that are frozen. They are just as healthy, taste nearly as good, come in much larger quantities for the price per pound and they keep much longer. Keep in mind I am a health nut myself, but I would say I get by on anywhere between 250-300 per month for food.

Hope that helps a bit.
 Quoting: Anonymous Coward 22191270


ill have to look into frozen, fresh everything might be killing it.
 Quoting: Anonymous Coward 8635280


My husband likes to buy large freezer bags of premium frozen skinless chicken breasts because: (1) they are much cheaper when purchased in bulk, (2) they taste delicious, (3) they are a good meat option, (4) they can be sauteed and eaten as is or cut up and used in numerous dishes or barbequed, (5) they take very little time to prepare, and (6) they are just the right size to satisfy his appetite.

My husband also has to watch how much cholesterol he consumes so about 3/4 of the "meat" he eats is actually textured protein products that are made to taste like meat like veggie burgers (he likes the Boca burger brand varieties), veggie hotdogs (Worthington brand), and "sausage" patties and links (he likes the Morning Star Farms brand). We eat very little bacon, when we do it is either "fake" bacon or turkey bacon which is much more lean than beef or pork bacon. "Fake meat products are not cheap, but they often cost less than their real meat counterparts and can be a much healthier alternative.

We also purchase the frozen version of the following vegetables/fruits: diced white onion, diced green bell pepper, sliced mixed red, green, and yellow bell peppers (for fajitas), microwavable steamer bag varieties of brussel sprouts, broccoli florets, cauliflower, and mixed vegetables (multiple California mixes and Asian varieties, some wth a light sauce), and cubed mango.

Additionally, we buy double or triple what we need of strawberries and blueberries when they are priced more affordably for a sale. Then I slice the strawberries we don't eat right away and freeze them along with the blueberries. A handful of frozen blueberries defrosts in just a minute or two. Blueberries taste great in cereal and yogurt.

We keep a separate freezer in our basement where we store multiple bags of our favorite vegetables that we buy when they are on super sale like ten 16 ounce bags for $10.

We only buy yellow onions (Vidalias or Texas Sweets are our favorites) in 3 or 5 pound bags (we never buy a single onion, buying in bulk is always much cheaper).

We also only ever buy potatoes in a 5, 8, or 10 pound bag (we prefer Idaho bakers or Alaska gold or red potatoes).

We only ever buy navel oranges in 8 or 10 pound bags.

We only ever buy tangerines in 3 or 5 pound flats.

We buy avocadoes (as firm as possible when purchased and let them rippen on the kitchen counter) that are sold 6 to a netting-style bag.

We buy our yogurt in 4-packs (four 6 ounce cups) or 24 ounce containers.

We always buy milk by the gallon and we buy good quality low fat margarine (no cholesterol) in large tubs.

I always buy two loaves of bread and freeze one of them. We also buy two packages of tortillas and freeze the second one.

We only use Eggbeaters egg white (only) egg product. It can be opened and used only partially and stored for quite a while. It helps us avoid cholesterol and prevents having to throw out out-of-date eggs.

I always buy shredded cheese when its on sale at 3 packs (2 cups each) for $6 rather than something like $3.50 for each package.

We buy pre-bagged salad greens and baby spinach leaves and eat them quickly.

We buy medium sized "vine-ripened" tomatoes in flats of about 10-12 and keep them on the kitchen counter because putting them in the refrigerator makes them lose their taste.

Whatever listed above is sold by Costco (or Sam's Club which we still have down here) we buy there (I see that you have Costco stores in Ontario). Otherwise, we go to a full-service grocery store called Meijer which offers competitive prices and weekly specials.

If you have a discount grocery store called Aldi in Canada, they are a very good option for good quality food at reduced prices. Shopping at Aldi and paying their everyday prices with no coupons saves about 30% off the cost you would pay at a regular grocery store. If you do not have Aldi stores, you may have the Canadian equivalent (a discount grocery store chain).

Any canned goods we buy that can be purchased in bulk through Amazon.com I buy there on a periodic basis. The shipping (Super Saver shipping) is free for almost any purchase over $25 and the items arrive in 2-3 days.

I look at the weekly grocery store circular in the newspaper and plan my purchases accordingly. I also use coupons whenever I can on items I know we will use. Just shopping the store specials, buying store brands when they are of good quality, and using a few coupons usually saves me $35-$40 off every $125 I spend in the grocery store.

I hope this information is of help to you.

Last Edited by Biochemky on 08/30/2012 11:07 PM
Quant

User ID: 13148801
United States
08/30/2012 11:05 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 1K per month on food for ONE person......
Maybe because you are a fat fuck. Stop eating so much fatty

Last Edited by Quant on 08/30/2012 11:05 PM
Anonymous Coward
User ID: 22212633
Canada
08/30/2012 11:05 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 1K per month on food for ONE person......
This is a listing of grocery store flyers for Toronto for the upcoming week. I have no idea where you live...

If anyone would like to look at sale prices to compare in various areas here I'd like to see other people's flyers from around the world to get an idea of what they pay for food.

For ease of math one KG (kilogram) is 2.2 lbs
I.E. $6.00/KG we divide by 2.2 and the price per pound is $2.72. We do not have taxes on meat or vegetables or dairy.

Canada. [link to www.redflagdeals.com]

OP a side of pastured/grassfed organic beef is about $3.95-$4.95 per pound, or about $1000 for 1/2 an ENTIRE steer.

I cannot even FATHOM what you must be eating daily to spend $250/week!

Here is a comparison food shopping site in England...I'm not quite sure what 1/2 the stuff they're selling is...
[link to www.supermarket.co.uk]

but for them ground beef (minced beef)
ASDA Butcher's Selection Beef Mince Lean (700g)£4.38 each or
Any 3 FOR £10.00
DontBeFooled2012

User ID: 19155491
United States
08/30/2012 11:06 PM

Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 1K per month on food for ONE person......
i'm still pissed that a loaf of Franz 9-grain bread was $4 today
The more a lie is told, the more people start believing it's the truth. As much as it's said, it doesn't change the fact that it's a lie.

"It would make life much easier if I could have total faith and not question everything all the time, but I can't do it and I won't do it."

-Joey Skaggs-
anabel

User ID: 16007817
United States
08/30/2012 11:07 PM

Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 1K per month on food for ONE person......
How much pre-made food do you purchase?
 Quoting: 008-80


zero, I cook it all myself and eat only fresh fruits berries and veg.
 Quoting: Anonymous Coward 8635280

that does add up. i mostly eat beans and tortillas and poke greens that i grow. and apples.
Anonymous Coward
User ID: 1550123
United States
08/30/2012 11:07 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 1K per month on food for ONE person......
I spend $300.00 a month for a family of 4.

Almost no pre-packaged foods. I cook from scratch every day.
 Quoting: Lisa*Lisa


You must be starving.
 Quoting: Anonymous Coward 18475264


I am sure they aren't starving. But from the amount of fat people that are around today it wouldn't hurt people to eat at least one less meal a day. People are eating way too much and their grocery bill shows it as well as their waist line.
anabel

User ID: 16007817
United States
08/30/2012 11:08 PM

Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 1K per month on food for ONE person......
i'm still pissed that a loaf of Franz 9-grain bread was $4 today
 Quoting: DontBeFooled2012
4$ seems pretty average for the past few years. i won't buy it no more, i make my own.
DontBeFooled2012

User ID: 19155491
United States
08/30/2012 11:10 PM

Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 1K per month on food for ONE person......
i'm still pissed that a loaf of Franz 9-grain bread was $4 today
 Quoting: DontBeFooled2012
4$ seems pretty average for the past few years. i won't buy it no more, i make my own.
 Quoting: anabel


yeah, at slaveway or albertsons, but this was at Winco. That is todays sign that the end is near
The more a lie is told, the more people start believing it's the truth. As much as it's said, it doesn't change the fact that it's a lie.

"It would make life much easier if I could have total faith and not question everything all the time, but I can't do it and I won't do it."

-Joey Skaggs-
Anonymous Coward
User ID: 15256858
United States
08/30/2012 11:12 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 1K per month on food for ONE person......
I find that much for groceries for one person rather hard to believe.

rather fantastic actually......!
DontBeFooled2012

User ID: 19155491
United States
08/30/2012 11:14 PM

Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 1K per month on food for ONE person......
unless your eating lobster every night
The more a lie is told, the more people start believing it's the truth. As much as it's said, it doesn't change the fact that it's a lie.

"It would make life much easier if I could have total faith and not question everything all the time, but I can't do it and I won't do it."

-Joey Skaggs-
Anonymous Coward
User ID: 1550123
United States
08/30/2012 11:18 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 1K per month on food for ONE person......
Biochemky

Watch out eating so much soy. For men it is not good at all because of the phytoestrogens in it. It will mess up his hormones. I am premenopausal and drink some soy milk to get extra estrogen so I know what I am talking about. He should be eating no soy AT ALL. And eggs will not hurt you. We need cholesterol. Sometimes when we don't get enough our cholesterol readings will be high. Just like when you don't drink enough water and your body starts retaining water. Drink more water and the body starts releasing the excess. So eat eggs the way nature intended.
Anonymous Coward
User ID: 602706
United States
08/30/2012 11:59 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 1K per month on food for ONE person......
I find that much for groceries for one person rather hard to believe.

rather fantastic actually......!
 Quoting: Anonymous Coward 15256858


Is that 1k just for food or also things like trash bags and paper towels?
Kirk

User ID: 10818676
United States
08/31/2012 12:02 AM

Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 1K per month on food for ONE person......
$1K !? Wow ! That's how much I spend in an entire year on food !

Granted, you live in a western civilized country while I live in a backward shithole...but still the difference is amazing !banana2
 Quoting: subzero86


7491t9rose Lets just say that when TSHTF we're gonna be in serious trouble.
 Quoting: Judethz


There is an understatement.
Worry is a misuse of the imagination.
Anonymous Coward
User ID: 1550123
United States
08/31/2012 12:07 AM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 1K per month on food for ONE person......
$1K !? Wow ! That's how much I spend in an entire year on food !

Granted, you live in a western civilized country while I live in a backward shithole...but still the difference is amazing !banana2
 Quoting: subzero86


:7491t9:rose Lets just say that when TSHTF we're gonna be in serious trouble.
 Quoting: Judethz


There is an understatement.
 Quoting: Kirk


Yup. People need to stop eating so much food. They are going to freak when it becomes even more expensive. Get your body use to living on less calories and you will be satisfied with less food as your stomach shrinks to normal size. And maybe we will start seeing normal size people walking around again. And people with less health problems.
Anonymous Coward
User ID: 165301
Canada
08/31/2012 12:12 AM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 1K per month on food for ONE person......
Hey OP, I concurr, since I have refining my food to limit the eugenics program it is through the roof. Healthy food is super expensive, even more than eating out. If you can afford it, it is a better investment than anything. We have a massive garden and that helps considerably. 95 percent of people eat SHIT so they migh not understand.
Anonymous Coward
User ID: 22859195
Australia
08/31/2012 12:19 AM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 1K per month on food for ONE person......
Organic fruit and veg costs a lot too. And meat is the most expensive thing you can buy at the supermarket.
mopar28m
Lev. 23:15-22

User ID: 14265444
United States
08/31/2012 12:20 AM

Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 1K per month on food for ONE person......
Hello all from the great over taxed nation of Canada, Ontario!

I am here just to piss and moan. I live by myself, feed myself and make a respectable wage. I was looking into my finances as of late and calculated something that i found rather shocking!

Over the past month I have spent over 1000 dollars on food alone.... for one person. Now, I am a bit of a fitness nut so I do eat fresh fruits, veg and quality meats.... but 1K? Food prices are getting a bit out of hand i think.

Not like I'm an obese person either. I am 190Lb with rather low body fat percentage.
 Quoting: Anonymous Coward 8635280


$250 per month for 3 people - 2 adults & 1 teenage girl.
vaccinefreehealth.spam

vaccinefreehealth@hushmail.com

Racin​g to end vaccinations.
mkhay

User ID: 22182832
United States
08/31/2012 12:21 AM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 1K per month on food for ONE person......
bsmeter2
Anonymous Coward
User ID: 19076628
United States
08/31/2012 12:23 AM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 1K per month on food for ONE person......
Beans. The ultimate health promoting, high protein, make you feel full for hours, and costs about two bucks per week food. Everyone should eat them one meal per day, rich or poor.
Not Anonymous Coward

User ID: 18606339
United States
08/31/2012 12:23 AM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 1K per month on food for ONE person......
bsflagbsflagbsflag

No way could you rack up a thousand dollar grocery bill for yourself at superstore in fruits and veggies, unless you live in Nunavut or eat like a horse.
 Quoting: Anonymous Coward 1442220


I agree.
Anonymous Coward
User ID: 16499015
United States
08/31/2012 12:25 AM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 1K per month on food for ONE person......
Geez....I spend $800 for a month for 3 adults. Clearly you need to start growing what you like to eat or find a better place to buy your food.
Bunker Bill

User ID: 22918021
United States
08/31/2012 12:25 AM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 1K per month on food for ONE person......
Hello all from the great over taxed nation of Canada, Ontario!

I am here just to piss and moan. I live by myself, feed myself and make a respectable wage. I was looking into my finances as of late and calculated something that i found rather shocking!

Over the past month I have spent over 1000 dollars on food alone.... for one person. Now, I am a bit of a fitness nut so I do eat fresh fruits, veg and quality meats.... but 1K? Food prices are getting a bit out of hand i think.

Not like I'm an obese person either. I am 190Lb with rather low body fat percentage.
 Quoting: Anonymous Coward 8635280


I spend that alone on RibEye steaks!
Dig deeper for the end is nigh.

On second thought, fuck digging, just find a sink hole!!!