Godlike Productions - Conspiracy Forum
Users Online Now: 2,266 (Who's On?)Visitors Today: 732,162
Pageviews Today: 1,033,328Threads Today: 255Posts Today: 5,498
11:28 AM


Back to Forum
Back to Forum
Back to Thread
Back to Thread
REPORT COPYRIGHT VIOLATION IN REPLY
Message Subject DOOM- ON!!! DIESEL OFFICIALLY HIT $6.00 in Cali... Watch nation come to screeching halt!
Poster Handle Anonymous Coward
Post Content
...


HAHAHAHAHAHAHAHAHA big milk? Are you even real?
 Quoting: American Trappers, LLC


Don't take my word for it. Look into it yourself.

You will need to know what overhead is, and what a profit margin is to understand it. Better get a dictionary.
 Quoting: Conspiracy Theorist



You're so funny! I love the fact that you try and do psyops on people but it's like playground level abilities. You're cute :)
 Quoting: American Trappers, LLC


Do you know what the profit margin is on a gallon of milk?

Do you know what the profit margin is on a gallon of water?

Compare that to the profit margin of a gallon of gas.

I predict you will not answer my questions honestly because the truth conflicts with your world view.

And i'm not just cute, i'm damned cute.
 Quoting: Conspiracy Theorist


Profit margin for whom? Farmer makes about $1.00/gallon according to the people I know who run dairies and according to most market research. Now...different farmers have different qualities of milk and some may receive a little more or a little less.

Since the average gallon of milk here is about $2.75 / gallon that leaves $1.75 per gallon. So...split that between the producer who pasteurizes/homogonizes and adds or removes products to the milk, the delivery company if separate, the wholesale marketer who buys large milk purchases and then sells to smaller stores, and to the actual stores who carry the milk for you to buy. That's not a lot of profit. I know from experience, a good milk producing cow costs about $3,500.00 a year to maintain. That doesn't include the costs it takes to run a dairy, pass inspections, pay for water, pay for cleaning, pay for milking machines, etc.

In reality...nobody's making a lot of money here. Thanks for letting me prove that. Oh...and btw, if you're dumb enough to pay $4.00 or more per gallon because of the specific retail chain you buy from...that's your own fault.
 
Please verify you're human:




Reason for copyright violation:



News








Proud Member Of The Angry Mob