Godlike Productions - Conspiracy Forum
Users Online Now: 2,862 (Who's On?)Visitors Today: 1,614,147
Pageviews Today: 2,177,374Threads Today: 403Posts Today: 8,806
03:51 PM


Rate this Thread

Absolute BS Crap Reasonable Nice Amazing
 

Suppose that A = 1, B = 2, C = 3, D = 4, etcetera... Guess what happens when you add the values of the letters of the words...

 
Anonymous Coward
User ID: 2288153
United States
11/20/2012 08:32 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Suppose that A = 1, B = 2, C = 3, D = 4, etcetera... Guess what happens when you add the values of the letters of the words...
How about....

"Lucifer"

"Jesus"

"Morning Star"


Awesome thread OP!

hf
Anonymous Coward
User ID: 2288153
United States
11/20/2012 08:36 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Suppose that A = 1, B = 2, C = 3, D = 4, etcetera... Guess what happens when you add the values of the letters of the words...
How about....

"Lucifer"

"Jesus"

"Morning Star"


Awesome thread OP!

hf
 Quoting: Anonymous Coward 2288153


I'd like to add one to that list...

"Venus"
SE

User ID: 1673157
Canada
11/20/2012 08:39 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Suppose that A = 1, B = 2, C = 3, D = 4, etcetera... Guess what happens when you add the values of the letters of the words...
How about....

"Lucifer"

"Jesus"

"Morning Star"


Awesome thread OP!

hf
 Quoting: Anonymous Coward 2288153


You miss that one on the previous page? in the list of "74"

JESUS = 74
LUCIFER = 74

How about...

Revelation 22
16 I Jesus have sent mine angel to testify unto you these things in the churches. I am the root and the offspring of David, and the bright and morning star.

22:16 (sum the double digits down to singles)
and we see it as
4:7

And since order matters very little in mystical math...
you can use it as "74"

Last Edited by SE on 11/20/2012 08:39 PM
Anonymous Coward
User ID: 27972246
United States
11/20/2012 08:48 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Suppose that A = 1, B = 2, C = 3, D = 4, etcetera... Guess what happens when you add the values of the letters of the words...
How about 'Kissinger'

and 'computer'
 Quoting: Anonymous Coward 24516408



The total value for 'Kissinger' is 111


The total value for 'Computer' is also 111


The total value for 'Mark of Beast' is also 111


damned
 Quoting: Anonymous Coward 28168615


If counting out letter by letters in English, multiple the results you give to the "simple gemartia" by 6, hence the three examples above add up to 666.

Also try fun things.

Something close but not exact, "the United Nations is the Beast of the beast of the sea". (perhaps "Organization" needs to be added in there, play around with that phrase, this is an exact phrase around that that will add up to 111 (or 666).

"Star Trek teaches the doctrines of mother babylonian" or something to that effect, play around with it and you will eventually stumble on that 111.
Anonymous Coward
User ID: 27972246
United States
11/20/2012 08:49 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Suppose that A = 1, B = 2, C = 3, D = 4, etcetera... Guess what happens when you add the values of the letters of the words...
And then go study the scrying method of John Dee and Francis Bacon to discover why this all works.
Anonymous Coward
User ID: 2300794
United States
11/20/2012 09:32 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Suppose that A = 1, B = 2, C = 3, D = 4, etcetera... Guess what happens when you add the values of the letters of the words...
How about....

"Lucifer"

"Jesus"

"Morning Star"


Awesome thread OP!

hf
 Quoting: Anonymous Coward 2288153


You miss that one on the previous page? in the list of "74"

JESUS = 74
LUCIFER = 74

How about...

Revelation 22
16 I Jesus have sent mine angel to testify unto you these things in the churches. I am the root and the offspring of David, and the bright and morning star.

22:16 (sum the double digits down to singles)
and we see it as
4:7

And since order matters very little in mystical math...
you can use it as "74"
 Quoting: SE


I sure did.... Thank you for the input.

74+74 = 148

Morning Star = 148

afro
Anonymous Coward
User ID: 14392840
United States
11/20/2012 10:36 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Suppose that A = 1, B = 2, C = 3, D = 4, etcetera... Guess what happens when you add the values of the letters of the words...
How about....

"Lucifer"

"Jesus"

"Morning Star"


Awesome thread OP!

hf
 Quoting: Anonymous Coward 2288153


You miss that one on the previous page? in the list of "74"

JESUS = 74
LUCIFER = 74

How about...

Revelation 22
16 I Jesus have sent mine angel to testify unto you these things in the churches. I am the root and the offspring of David, and the bright and morning star.

22:16 (sum the double digits down to singles)
and we see it as
4:7

And since order matters very little in mystical math...
you can use it as "74"
 Quoting: SE


Excellent, SE ! Spot on !
SE

User ID: 1673157
Canada
11/20/2012 11:13 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Suppose that A = 1, B = 2, C = 3, D = 4, etcetera... Guess what happens when you add the values of the letters of the words...
How about....

"Lucifer"

"Jesus"

"Morning Star"


Awesome thread OP!

hf
 Quoting: Anonymous Coward 2288153


You miss that one on the previous page? in the list of "74"

JESUS = 74
LUCIFER = 74

How about...

Revelation 22
16 I Jesus have sent mine angel to testify unto you these things in the churches. I am the root and the offspring of David, and the bright and morning star.

22:16 (sum the double digits down to singles)
and we see it as
4:7

And since order matters very little in mystical math...
you can use it as "74"
 Quoting: SE


I sure did.... Thank you for the input.

74+74 = 148

Morning Star = 148

afro
 Quoting: Anonymous Coward 2300794


YES AC! It's so simple but thank you for replying back!
My heart is joyful to know that at least one can see!

and ...
MORNING STAR as 148 in simple
is also, in Old English gematria,
148 x 6 = 888

JESUS ( IESOUS in Greek ) = 888

JESUS in greek is IESOUS = 888
Iota=10 + Eta=8 + Sigma=200 + Omicron=70 + Upsilon=400 + Sigma=200

Christ in greek is XRISTOS = 1480
Chi=600 + Rho=100 + Iota=10 + Sigma=200 + Tau=300 + Omicron=70 + Sigma=200

Interesting to note that 148 x 10 = 1480

Last Edited by SE on 11/20/2012 11:17 PM
Anonymous Coward
User ID: 17483257
Australia
11/20/2012 11:17 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Suppose that A = 1, B = 2, C = 3, D = 4, etcetera... Guess what happens when you add the values of the letters of the words...
sooo- the izzies going to attack us here?
SE

User ID: 1673157
Canada
11/20/2012 11:34 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Suppose that A = 1, B = 2, C = 3, D = 4, etcetera... Guess what happens when you add the values of the letters of the words...
So let's have another look...

Revelation 22
16 I Jesus have sent mine angel to testify unto you these things in the churches. I am the root and the offspring of David, and the bright and morning star.


KING DAVID = 81

VENUS = 81

LUCIFER is the roman/Latin name of VENUS when rising before the SUN as the MORNING STAR
When rising after the SUN the planet is named VESPER

If we dip into Roman Catholic theology for a moment we find the clergy of the Roman Church offer VESPERS in the evening (evening prayers)

[link to en.wikipedia.org]

Just to put it out there...
9x9 = 81
so we see the square root of 81 is 9
SE

User ID: 1673157
Canada
11/20/2012 11:53 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Suppose that A = 1, B = 2, C = 3, D = 4, etcetera... Guess what happens when you add the values of the letters of the words...
We should note that all products of 6 times itself sum to 9
(should bring to mind Jimi Hendrix's song "If 6 was 9"!)

6x6 = 36 = 3+6 = 9
6x6x6 = 216 = 2+1+6 = 9
6x6x6x6 = 1296 = 1+2+9+6 = 18 = 1+8 = 9

I could keep going but the end single digit result is always 9

Last Edited by SE on 11/20/2012 11:53 PM
Anonymous Coward
User ID: 9700822
United States
11/20/2012 11:58 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Suppose that A = 1, B = 2, C = 3, D = 4, etcetera... Guess what happens when you add the values of the letters of the words...
putin
SE

User ID: 1673157
Canada
11/21/2012 12:02 AM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Suppose that A = 1, B = 2, C = 3, D = 4, etcetera... Guess what happens when you add the values of the letters of the words...
Funny thing happens with 9...

Written, 9 is NINE
which has the value 42

N=14
I=9
N=14
E=5

42 is the product of the multiplication of PI (3.14) as
3 x 14 = 42

and as I mentioned before...
about
Revelation 22
16 I Jesus have sent mine angel to testify unto you these things in the churches. I am the root and the offspring of David, and the bright and morning star.


We see the from chapter and verse
22:16 as 22/7 = 3.14

and we note that 16 is 4^2 (4 squared)

and note that in the Bible Jesus' lineage is listed with 3 sets of 14 generations

Last Edited by SE on 11/21/2012 12:03 AM
try this one................
User ID: 27310024
United States
11/21/2012 12:05 AM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Suppose that A = 1, B = 2, C = 3, D = 4, etcetera... Guess what happens when you add the values of the letters of the words...
pulled pork sandwich


or



jerk chicken
Anonymous Coward
User ID: 28229302
Brazil
11/21/2012 03:49 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Suppose that A = 1, B = 2, C = 3, D = 4, etcetera... Guess what happens when you add the values of the letters of the words...
Holy Fucking Shit!!!!

Just look at this!



Do you remember wich was the date of the AURORA MASSACRE?

It was July 20th....


Do you remember the full name of the suspected perpetrator?

It's James Eagan Holmes.


Do you remember what James Eagan Holmes said when he was arrested?

He said: "I am the JOKER!"


Now, take this expression: "James Eagan Holmes, Joker" and add the values of the letters, to get the "total value"!


10 + 1 + 13 + 5 + 19 + 5 + 1 + 7 + 1 + 14 + 8 + 15 + 12 + 13 + 5 + 19 + 10 + 15 + 11 + 5 + 18 = 207


WHAT????????????

207 can be read as 20-7


In the international date format, used all round the world, with exception of the USA, 20-7 is the date of... July 20th (the 20th of July) !!!!!!!!!!



UN-FUCK-BELIVEABLE!
Anonymous Coward
User ID: 28229302
Brazil
11/21/2012 03:51 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Suppose that A = 1, B = 2, C = 3, D = 4, etcetera... Guess what happens when you add the values of the letters of the words...
Man, how can this be a coincidence?
Anonymous Coward
User ID: 28229302
Brazil
11/21/2012 03:56 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Suppose that A = 1, B = 2, C = 3, D = 4, etcetera... Guess what happens when you add the values of the letters of the words...
Explain that, skeptics!

About "James Eagan Holmes, Joker" and 20-7 (20th of July)!!!

s226
Anonymous Coward
User ID: 28233018
Brazil
11/21/2012 04:57 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Suppose that A = 1, B = 2, C = 3, D = 4, etcetera... Guess what happens when you add the values of the letters of the words...
I have more for our dear "skeptics" and "debunkers"!



Noah's Flood = 14 + 15 + 1 + 8 + 19 + 6 + 12 + 15 + 15 + 4 = 109


Fukushima = 6 + 21 + 11 + 21 + 19 + 8 + 9 + 13 + 1 = 109



That thing in Fukushima in March 2011 really looked like a real Noah's flood:




What now!!??
Anonymous Coward
User ID: 25761338
Canada
11/21/2012 05:00 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Suppose that A = 1, B = 2, C = 3, D = 4, etcetera... Guess what happens when you add the values of the letters of the words...
OMG, maths!
Anonymous Coward
User ID: 28233018
Brazil
11/21/2012 05:01 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Suppose that A = 1, B = 2, C = 3, D = 4, etcetera... Guess what happens when you add the values of the letters of the words...
OMG, maths!
 Quoting: Anonymous Coward 25761338



Not really maths.

Just adding numbers. Very easy, even for retards...

Anyone can easily see the REALITY of this.
Anonymous Coward
User ID: 28233018
Brazil
11/21/2012 05:21 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Suppose that A = 1, B = 2, C = 3, D = 4, etcetera... Guess what happens when you add the values of the letters of the words...
Twin Towers = 20 + 23 + 9 + 14 + 20 + 15 + 23 + 5 + 18 + 19 = 166


September Eleven = 19 + 5 + 16 + 20 + 5 + 13 + 2 + 5 + 18 + 5 + 12 + 5 + 22 + 5 + 14 = 166



Gematria Is True = 7 + 5 + 13 + 1 + 20 + 18 + 9 + 1 + 9 + 19 + 20 + 18 + 21 + 5 = 166


Gematria Esta Certa (that means "Gematria Is True" in Portuguese, my language) = 7 + 5 + 13 + 1 + 20 + 18 + 9 + 1 + 5 + 19 + 20 + 1 + 3 + 5 + 18 + 20 + 1 = 166



Now what?

s226
Anonymous Coward
User ID: 28233018
Brazil
11/21/2012 05:23 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Suppose that A = 1, B = 2, C = 3, D = 4, etcetera... Guess what happens when you add the values of the letters of the words...
Fascinating...


cool2
Anonymous Coward
User ID: 28233018
Brazil
11/21/2012 05:32 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Suppose that A = 1, B = 2, C = 3, D = 4, etcetera... Guess what happens when you add the values of the letters of the words...
bump
Anonymous Coward
User ID: 28233018
Brazil
11/21/2012 05:36 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Suppose that A = 1, B = 2, C = 3, D = 4, etcetera... Guess what happens when you add the values of the letters of the words...
As you can see, this is amazing...

And it's nothing "artificial".

It's just the natural alphabetic order: A = 1, B = 2, C = 3, etcetera...

Simple like that.
Anonymous Coward
User ID: 28233018
Brazil
11/21/2012 06:11 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Suppose that A = 1, B = 2, C = 3, D = 4, etcetera... Guess what happens when you add the values of the letters of the words...
The middle name of Elvis Presley was Aaron.

His full name, Elvis Aaron Presley could be abbreviated as Elvis A. Presley



Elvis A. Presley = 5 + 12 + 22 + 9 + 19 + 1 + 16 + 18 + 5 + 19 + 12 + 5 + 25 = 168


What's wrong with that number, 168 ??


168 can be read as 16-8, that in the international date format used all around the world, except the USA, is the date of August 16th, or the 16th of August.


Elvis Presley died on August 16th, 1977


damned
Anonymous Coward
User ID: 28233018
Brazil
11/21/2012 06:13 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Suppose that A = 1, B = 2, C = 3, D = 4, etcetera... Guess what happens when you add the values of the letters of the words...
See how many "traumatic" events in History have the footprint of Gematria?


- death of Elvis

- attacks to the Twin Towers in 2001

- Fukushima flood

- James Holmes massacre in Aurora
Anonymous Coward
User ID: 19270317
United States
11/21/2012 06:27 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Suppose that A = 1, B = 2, C = 3, D = 4, etcetera... Guess what happens when you add the values of the letters of the words...
Try 9


A=9

b=18

c=27

d=36

e=45

etc...

then add the letters J E S U S = ???

also M E S S I A H = ???


there is so much more to this!!!
Anonymous Coward
User ID: 5913880
United States
11/21/2012 06:28 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Suppose that A = 1, B = 2, C = 3, D = 4, etcetera... Guess what happens when you add the values of the letters of the words...
someone do this one for me, "I shit you not"
Anonymous Coward
User ID: 28233018
Brazil
11/21/2012 06:29 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Suppose that A = 1, B = 2, C = 3, D = 4, etcetera... Guess what happens when you add the values of the letters of the words...
Try 9


A=9

b=18

c=27

d=36

e=45

etc...

then add the letters J E S U S = ???

also M E S S I A H = ???


there is so much more to this!!!
 Quoting: Anonymous Coward 19270317




No need for that...


If you use A = 1, B = 2, C= 3, etcetera, it's THE SAME THING!


Just look this post from the previous page:


If you add the letters of the word Jesus, you get a "total value" of 74:


10 + 5 + 19 + 21 + 19 = 74



If you add the letters of the word Messiah, you ALSO get a "total value" of 74:


13 + 5 + 19 + 19 + 9 + 1 + 8 = 74


Amazing, uh??
 Quoting: Anonymous Coward 28168615
Anonymous Coward
User ID: 16295866
United States
11/21/2012 06:33 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Suppose that A = 1, B = 2, C = 3, D = 4, etcetera... Guess what happens when you add the values of the letters of the words...
In the first post, we discovered that "GLP" and "Gaza" have the same "total value"...


Now, look at this...

If you add the letters of "Godlike Productions", you get a "total value" of 217

If you add the letters of the phrase "The gates of hell are open", you ALSO gets the "total value" of 217 !!


Do you remember what Hamas said when Israel killed one of its leaders in a missile attack in Gaza in the past week?

They said: "Israel just opened the gates of hell"!!!


Amazing uh?



GLP has the same value as "Gaza"

Godlike Productions has the same value as "The gates of hell are open"


And when Israel did an attack in GAZA, Hamas said that "the gates of hell are open"!!


Incredible coincidence!
 Quoting: Anonymous Coward 28168615


This goes along with opening the gates to all the baned...

News