Godlike Productions - Conspiracy Forum
Users Online Now: 2,547 (Who's On?)Visitors Today: 1,626,075
Pageviews Today: 2,137,598Threads Today: 449Posts Today: 9,558
04:00 PM


Rate this Thread

Absolute BS Crap Reasonable Nice Amazing
 

10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk

 
Anonymous Coward
User ID: 27644686
United States
11/29/2012 05:13 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
What the fuck kind of bread are you buying?

I can buy a fresh baked loaf of french bread (white bread) for $2.
Billxam

User ID: 19542178
United States
11/29/2012 05:13 PM

Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
I bake my own bread, and use powdered milk, which is far cheaper than the regular kind. How much milk do we really need to drink?
 Quoting: INK3


I use canned milk in mine, easy to keep around, mix in a bit of water, anyway, here's a recipe for way less than a dollar a loaf, probably only about 30 cents or so.

[link to breadbaking.about.com]
 Quoting: Anonymous Coward 28702611


Might want to think about a solar oven as well or.....

"Honey have you seen the electric bill this month? It's up by $40!"

Think about this, my pet theory. It's going to cost the same no matter what you do. They have you by the short hairs and they will not let go.

Bake your own bread? Check the electric bill.

Solar? End cost is same as grid power.

Hybrid? End cost with payments same as non-hybrid. Don't forget the eventual battery replacement costs.

We are royally screwed and we did it to ourselves.
Reality Dysfunction has occurred. Please reboot reality.

Thank you.
Carshy McCarsh

User ID: 1531528
Germany
11/29/2012 05:13 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
Shades of Weimar Germany
 Quoting: hapless moran


You nailed our future.
 Quoting: Desert Fox


Zimbabwe.
Tell me what this tastes like...
pink cat

User ID: 28454161
United States
11/29/2012 05:14 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
Thread: make chewy crusty artisan BREAD with 5 minutes of your time! seriously! and cheap!

and

do we really need grains?

[link to joshealthcorner.blogspot.com]
+++ with a bunny hat +++
Anonymous Coward
User ID: 8285424
United States
11/29/2012 05:15 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
Just came back from a Thai lunch. Lunch specials used to be around $5-6. It was $8.00! That used to be the price of dinner not long ago. Now, an entree at a decent restaurant is easily $14.
Anonymous Coward
User ID: 559309
United States
11/29/2012 05:15 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
Funny you should mention bread. Went to Stop and Shop yesterday and they have removed about 80% of their name brand bread in favor of the S&S house brand. No more Homepride Bread.
 Quoting: Anonymous Coward 16088471



Okay, I like to eat simple but well so at Stop and Shop I get a loaf of Ezekiel Bread (in the freezer section) for about $5.99. But I'm getting ready to make the famous no-knead bread using Einkorn flour ($4.20) for 2lbs of flour.

Most breads in the store are full of additives.
 Quoting: Anonymous Coward 19510487


not to mention gmo wheat which will give you morgellons
scorpio66

User ID: 2453057
United States
11/29/2012 05:16 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
paying more for food that i'm increasingly afraid to eat.

awesome.
Anonymous Coward
User ID: 28614102
United States
11/29/2012 05:16 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
My milk cow still produce 4-5 gallons a day and eats grass in the pasture all good
Carshy McCarsh

User ID: 1531528
Germany
11/29/2012 05:17 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
You will look back in 4 years and say that was cheap.
 Quoting: Desert Fox


^ Fact ^

yes
Tell me what this tastes like...
Anonymous Coward
User ID: 25305720
United States
11/29/2012 05:17 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
DAMN!!!

hasn't got that bad here, i can still get a gallon of milk for $2.69 and bread for $1
Anonymous Coward
User ID: 28700568
Germany
11/29/2012 05:18 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
Milk is unhealthy. Stop drinking it.


Milk is an Unhealthy Drink: Shockingly Untold Truths

Western populations consume over gallons of milk as a primary source for calcium, vitamin D and other essential minerals vital for building healthy bones and thus might be expected to decrease the risk of hip fracture and/or osteoporosis, and yet the more milk and dairy products they consume the higher the occurrence of obesity, osteoporosis, cancer, acne, heart disease, constipation, diabetes and irritable bowel syndrome among them. We all have grown to believe that consuming dairy foods can increase our body absorption of both calcium and vitamin D that many of us are unaware that milk is the most polluted and unhealthy drink that left us many negative health effects.

Milk and other dairy foods are widely consumed today, and thus they’ve occupied the large parts of your diet, but are they really healthy foods for your daily consumption? Many of us have grown to consume milk and milk products (such as cheese, yogurt) for calcium and essential minerals vital for building healthy bones that we’ve not given second thought to the negative effects of milk. Even the milk producers exaggeratedly advocate the health benefits of drinking milk, in terms of its calcium, vitamin D and other nutrients which I think is part of a dairy industry myth.


[link to healthmad.com]
gB
User ID: 1281779
United States
11/29/2012 05:20 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
Don't know where you are shopping, but I can buy a loaf of bread and a gallon of milk for under $5.00 bucks.

Houston, TX
Mrbillybadass

User ID: 21031197
United States
11/29/2012 05:21 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
You will look back in 4 years and say that was cheap.
 Quoting: Desert Fox


Look back in 4 years and say wow I could have bought bread, and milk at a store.
AxE

User ID: 28670276
Canada
11/29/2012 05:21 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
and for anyone not feeling the pinch yet,YOU WILL
 Quoting: SNOOP 13289935


This...
deanoZXT
Drunkard Chef

User ID: 1287631
United States
11/29/2012 05:25 PM

Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
You know, up until about 6 or 7 years ago, If I couldn't get a named brand product, I'd go without. Not a pride or money thing. Just always assumed name brands used top quality ingredients and best tasting. I was so, so, very wrong. I find many store brands (Albertsons, Kirkland, Fred Meyer's and Safeway) are just the same if not better sometimes. There's a learning curve of shorts. Some store brands and off brands are just awful though.

Last Edited by deanoZXT on 11/29/2012 05:27 PM
Anonymous Coward
User ID: 28529602
Canada
11/29/2012 05:28 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
Loaf of bread costs $35 million in Zimbabwe dollars.. We're heading in the same direction if we just sit & complain.

We've had plenty of opportunities to rise up.. instead we fall in lock-step with controlled opposition "Well, you know.. that's the government for ya." or "No sense complaining they'll just raise the prices again.."

Until we rise up and smash their printing presses.. they'll keep turning it out and pretending it's worth something.

Most people won't get it until they're wallet becomes a wheel-barrel.. & even then we'll still be hearing the same old response. "Well you know.. it is what it is."

We need more then a few "Ignorant Hippies" to turn this around.. it's time for pitch forks and torches.
Anonymous Coward
User ID: 28700568
Germany
11/29/2012 05:28 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
Why Drinking Milk Is Rocket Fuel For Cancer

[link to www.youtube.com]
Goofy for God
Do everything with love

User ID: 16845676
United States
11/29/2012 05:29 PM

Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
it is predicted

[link to prophecyproof.blogspot.com]

Revelation 6:5-6 are the key verses to focus on when attempting to estimate the End Times cost of food because they provide information about the price of food items like wheat.

abduct
Proverbs 15:1
A soft answer turns away wrath, But a harsh word stirs up anger.
Anonymous Coward
User ID: 24238594
United States
11/29/2012 05:29 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
Obama OWNS THIS ECONOMY

Just wait another 6 months and see how many still call him 'Messiah'.
Anonymous Coward
User ID: 15256858
United States
11/29/2012 05:32 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
a baguette is 60c to 1EURO a sliced loaf is 1.50 to 2EURO

a litre of milk is 1 to 1.25 EURO.

try eating less.
 Quoting: Anonymous Coward 28659511


Do you know that too is part of this long term plan....to force people to reduce their caloric intake.

After all, serfs only should be allowed about a thousand calories a day.......keeps um hungry and tired and more non-combative. It takes food fuel to produce human energy enough to be combative.
Mia41

User ID: 2704006
United States
11/29/2012 05:34 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
Yep, everything is crazy expensive.


Bought two black ink replacement cartridges today, BAM, $90 gone like that! Cheap DeskKet HP printer sucks the ink up like crazy. That should be illegal. It is more expensive then gold.

Thinking of outsourcing the printing of my bills and to-do lists to India.

All joking aside, EVERYTHING is more expensive. Like you started with, even the staples food products. Just crazy.
 Quoting: 2012Portal



I just found out that Walgreen's will fill your empty cartridges in a day or two.. much cheaper than buying new ones.
~JustMe~
Offer Upgrade

User ID: 18606339
United States
11/29/2012 05:36 PM

Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
what the fuck is going on? and obama has a 15million dollar mansion in hawaii. wait till we see our paychecks next year. say hello to new taxes. you bastards wanted obama you got him. have in the poor house have fun going hungry
 Quoting: Anonymous Coward 13289935


I only pay $1.50 for bread and $2.89 for milk.

You live in the wrong part of the country..
deanoZXT
Drunkard Chef

User ID: 1287631
United States
11/29/2012 05:36 PM

Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
Just to throw this out there. Why are some products all the sudden like 5x or even 10x more money? But something like a 15 pound bag of Russet potatoes, for as long as I can remember still about $3.89?

Last Edited by deanoZXT on 11/29/2012 05:36 PM
Man Made Doom
User ID: 17579430
United States
11/29/2012 05:38 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
IT
IS
ONLY
GOING
TO
GET
WORSE


The ruling class is really putting the screws to the people (luckily the people are divided and fighting among themselves)

When will we reach the breaking point where our entire society crumbles?
Desert FoxModerator
Senior Forum Moderator

User ID: 8786935
United States
11/29/2012 05:38 PM

Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
You will look back in 4 years and say that was cheap.
 Quoting: Desert Fox


^ Fact ^

yes
 Quoting: Carshy McCarsh


Too bad most Obummer voters will never feel it.

Last Edited by Desert Fox on 11/29/2012 05:38 PM
TOMABANEFOX
It's more humane this way ya know.
Matrix-V

User ID: 27588863
Canada
11/29/2012 05:38 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
shouldnt drink regular pasteurized milk anyways! poison!

I go for almond milk
Anonymous Coward
User ID: 1469248
United States
11/29/2012 05:39 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
How about making your own bread? Costs next to nothing and you can buy all the ingredients in bulk for much cheaper than what you would pay at the convenience or grocery stores.



learn to eye meassure the ingredients for a loaf of bread. start making one daily.
 Quoting: Anonymous Coward 28499650
examiner

User ID: 28729730
United Kingdom
11/29/2012 05:41 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
iv been broke for the past 4 months now, i mean i never had much to start with but its geting worse and in my life iv never ever gone over drawn at the bank so much than i am now,and all im doing is paying bills and buying food for my kids.i buy the cheapest food and im still struggling,i just decided im gona have to start keeping the heating off and started going bed when kids go to save on electricity.im using candles at night,why should i have to live like this in 2012?,why do we have to take this crap.wile them at the top havnt a clue.its there fault we in this mess.im poorer now than i was 25 years ago when i was starting out in marrage and family life.i should be better off by now not worse off.my shoping list has been cut and it still costs me double it did last year for halft the amount i used to get.
examiner
scorpio66

User ID: 2453057
United States
11/29/2012 05:41 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
shouldnt drink regular pasteurized milk anyways! poison!

I go for almond milk
 Quoting: Matrix-V


the dark chocolate almond silk is sooooooo good. i mean, how can you go wrong with dark chocolate and almonds? it's like drinking dessert! but it's healthy! it's a win, win!
Anonymous Coward
User ID: 919411
United States
11/29/2012 05:43 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
This past summer, a bushel of green beans sold for $90 at Framers Markets in central Kentucky.

Translation: Get yourselves back on the farm, grow/raise your own food, and sell the surplus. Produce your own milk and make your own bread.

It's time, people, it's time.

News