Godlike Productions - Conspiracy Forum
Users Online Now: 1,114 (Who's On?)Visitors Today: 507,723
Pageviews Today: 641,093Threads Today: 96Posts Today: 2,779
05:13 AM


Rate this Thread

Absolute BS Crap Reasonable Nice Amazing
 

10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk

 
Citizenperth
FUKUSHIMA, GLPTARD 24/7/365

User ID: 2030106
Australia
11/29/2012 07:46 PM

Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
Glad I don't eat bread anymore.
 Quoting: ~Spaze*Man~


glad i don't eat anymore.... home brewing is much more fun ;)
It's life as we know it, but only just.
My Fukushima Site:
[link to citizenperth.wordpress.com]
sic ut vos es vos should exsisto , denego alius vicis facio vos change , exsisto youself , proprie

GLP's best Fuku thread: Thread: *** Fukushima *** and other nuclear-----updates and links
twitter: @citizenperth
“If I had an hour to solve a problem and my life depended on it, I would use the first 55 minutes determining the proper question to ask, for once I knew the proper question, I could solve the problem in less than five minutes.”
- Albert Einstein
Anonymous Coward
User ID: 28730043
United States
11/29/2012 07:56 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
yep, was at the store last night and the whole grain breads are $3.99. $3.99?! are you effin' kidding me?

the same general weekly groceries that were about $150 a year ago are now costing me $200 and even that's starting to creep up towards $210-$220 lately. as a matter of fact, it's prob less groceries than i used to get bc i've been trying to get back down to the $150 mark but it's like an impossible dream.

i usually get a gal of store brand 2% milk for about 2.89 tho
 Quoting: scorpio66


i get the 99 cent bread
waterlily

User ID: 19961452
United States
11/29/2012 07:56 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
I bake my own bread, and use powdered milk, which is far cheaper than the regular kind. How much milk do we really need to drink?
 Quoting: INK3


How does it taste?
 Quoting: Anonymous Coward 1055984


You don't even need milk in bread. You can use the liquid from boiling potatoes or even just water. It isn't the milk gives bread its flavor, it is the wheat, yeast and sweetener.
*********** WaterLily ***********
" Do I dare
Disturb the universe?"
-- T. S. Elliot, Love Song of J. Alfred Prufrock

*************************************
“We are as ignorant of the meaning of the dragon as we are of the meaning of the universe.”
-- Jorge Luis Borges
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
"Pompey made his preparations for the war at the end of the winter, entered upon it at the commencement of spring,
and finished it in the middle of the summer."
-- Cicero, De Imperio Cn. Pompei
waterlily

User ID: 19961452
United States
11/29/2012 07:57 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
I just bought an area rug (8' x 10') that was beautiful and sculptured for less than $250.00. Almost half my households grocery bills. See anything wrong with that?
 Quoting: Anonymous Coward 19490298


So... how does it taste?

Just kidding :-)
*********** WaterLily ***********
" Do I dare
Disturb the universe?"
-- T. S. Elliot, Love Song of J. Alfred Prufrock

*************************************
“We are as ignorant of the meaning of the dragon as we are of the meaning of the universe.”
-- Jorge Luis Borges
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
"Pompey made his preparations for the war at the end of the winter, entered upon it at the commencement of spring,
and finished it in the middle of the summer."
-- Cicero, De Imperio Cn. Pompei
sTTsTTT

User ID: 4852102
United States
11/29/2012 08:05 PM

Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
This sounds about right compared to Northern Virginia, too. Was at Shoppers Food Warehouse today. A sliced loaf, 16-oz, of "bakery fresh" Sourdough bread was $4.99 (that's $5.00 in my book). A gallon of "house brand" whole milk was $4.49 (that's $4.50 in my book, too). Add 2.5% food tax and that is close to $10.00

Now Hubby & I do not consume dairy or grain products. He has Celiac Disease & a casein/lactose intolerance. That doesn't mean our food costs are lower, especially if he wants "gluten-free" goodies. A 6-pak of gluten-free breakfast treat bars, Gluteno brand, is $6.99. A 14-oz loaf of tapioca bread is $7.99...etc., etc., etc.

Who has time to cook & bake? You TAKE the time away from doing something else. Whether it's crashing on the couch after work, sleeping-in on weekends, shuttling children to enrichment programs, or what have you.

Oh, I point the Fickle Finger of Fate directly at our Congressmen & Senators. They are bought & paid for by major corporations & associations. They're the ones who ultimately control these US purse stings. They're the ones who are responsible for spending every last red cent in the coffers and wracking up the astronomical debts...doing everything their corporate masters demand for their patronage.

Goodness me, I sound like my GrandMother. God rest her Soul.
Apocalypse: All shall be revealed. And all shall be revealed.
*******
All Human Beings are Human. Not all Humans are Human Beings.
*******
Anonymous Coward
User ID: 28673702
United States
11/29/2012 08:08 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
not only is everything more expensive, they keep making the boxes and portions smaller.

Candy at the CVS/Walgreens monopoly is now $1.19, 2 years ago it was 50 cents, and the snickers bars are now half the size they were.

I don't really care though, trying to lose weight.
Anonymous Coward
User ID: 27041131
11/29/2012 08:09 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
most of the human beings that live on planet Earth today do not drink or use cow's milk. back away from lactating cow juice and learn to bake bread. better learn thrift cause you will need every penny to pay for energy. by early 2015 you better have learned to survive on next to nothing cause shit is going to be real by then.
Anonymous Coward
User ID: 21989454
United States
11/29/2012 08:10 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
what the fuck is going on? and obama has a 15million dollar mansion in hawaii. wait till we see our paychecks next year. say hello to new taxes. you bastards wanted obama you got him. have in the poor house have fun going hungry
 Quoting: Anonymous Coward 13289935


If you think one man is responsible for this, or one man can fix the current economic situation, you are a fucking moron!!!
Anonymous Coward
User ID: 21989454
United States
11/29/2012 08:17 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
what the fuck is going on? and obama has a 15million dollar mansion in hawaii. wait till we see our paychecks next year. say hello to new taxes. you bastards wanted obama you got him. have in the poor house have fun going hungry
 Quoting: Anonymous Coward 13289935


I only pay $1.50 for bread and $2.89 for milk.

You live in the wrong part of the country..
 Quoting: ~JustMe~


I live in Central MO, cows everywhere.. LOL Milk is just under $5/gallon and bread is $3, average, per loaf.
Anonymous Coward
User ID: 24316686
United States
11/29/2012 08:20 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
Texas ... DFW

Bread: $1 - $2
Milk: #2 - $3
Anonymous Coward
User ID: 28385893
United States
11/29/2012 08:20 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
two words -- bread machine
Anonymous Coward
User ID: 7458159
Canada
11/29/2012 08:24 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
Fed To Commit To A Staggering $1 Trillion Of QE For 2013

Goldman also predicts there will be no change in the Fed’s interest rate policy until 2016. So we are talking three full years, 2013, 2014, and 2015 where we will have these near zero interest policies from the Fed. Now as you know, any time you have a net-negative real interest rate environment like this it is friendly to gold.


So you take that near zero interest rate environment, with negative real interest rates, plus close to an additional $2 trillion of upcoming additional QE, and here is what I can say to that: Anyone who does not own physical gold is committing financial suicide.
Anonymous Coward
User ID: 28747781
Canada
11/29/2012 08:27 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
Why would you buy the most expensive loaf of bread you can to try and make a stupid point; hell I'll sell you a loaf of bread for $95 dollars, now we can make your thread even more ridiculous.

Look at flyers, duh.

You'd have to be a goof to pay such high prices and complain about it, 2 minutes of looking around, you'll find 1 dollar loafs on sale, all the time, somewhere.

As for fuel, yeah thats a c^%&. But that's the luxury of driving.
Anonymous Coward
User ID: 1065356
United States
11/29/2012 08:29 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
the milk is just antibiotic loaded bodily secretions of diseased animals with the proteins changed thru pasteurization making it deplete your body of calcium and damaging your immune system and antibiotic resistant bacteria in your intestine

your typical bread is loaded with soy proteins which block absorption of vital minerals and wreak havoc with your hormonal balance making you gay as well as HFCS which destroys your liver and gives you diabetes and makes you obese

you're better off not buying that crap anyway

Have some Rye grits and carrot juice instead
Anonymous Coward
User ID: 828694
United States
11/29/2012 08:29 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
Same thing here in Aus.

Loaf of regular name brand bread...$3 to $5 dollars.

2 litre cartom of regular name brand milk..$4 to $5 dollars.

Homebrand stuff id about $3 dollars cheaper overall.

In any case..ya still need a tenner to get a loaf and a carton..and IF you get change its not much.
 Quoting: Anonymous Coward 18280704


and for anyone not feeling the pinch yet,YOU WILL
 Quoting: SNOOP 13289935


wow
Anonymous Coward
User ID: 828694
United States
11/29/2012 08:30 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
Same thing here in Aus.

Loaf of regular name brand bread...$3 to $5 dollars.

2 litre cartom of regular name brand milk..$4 to $5 dollars.

Homebrand stuff id about $3 dollars cheaper overall.

In any case..ya still need a tenner to get a loaf and a carton..and IF you get change its not much.
 Quoting: Anonymous Coward 18280704


and for anyone not feeling the pinch yet,YOU WILL
 Quoting: SNOOP 13289935


wow
Anonymous Coward
User ID: 21425114
United States
11/29/2012 08:33 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
The Bureau of Labor Statistic has many prices going down.
They would never lie... would they?
[link to www.bls.gov]
Citizenperth
FUKUSHIMA, GLPTARD 24/7/365

User ID: 2030106
Australia
11/29/2012 08:35 PM

Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
"let them eat cake"........

""Let them eat cake" is the traditional translation to English of the French phrase "Qu'ils mangent de la brioche", supposedly spoken by "a great princess" upon learning that the peasants had no bread. Since brioche was enriched with butter and eggs, as opposed to ordinary bread, the quote supposedly would reflect the princess's obliviousness to the condition of the people."

[link to en.wikipedia.org]

Last Edited by Citizenperth on 11/29/2012 08:43 PM
It's life as we know it, but only just.
My Fukushima Site:
[link to citizenperth.wordpress.com]
sic ut vos es vos should exsisto , denego alius vicis facio vos change , exsisto youself , proprie

GLP's best Fuku thread: Thread: *** Fukushima *** and other nuclear-----updates and links
twitter: @citizenperth
“If I had an hour to solve a problem and my life depended on it, I would use the first 55 minutes determining the proper question to ask, for once I knew the proper question, I could solve the problem in less than five minutes.”
- Albert Einstein
Anonymous Coward
User ID: 27786776
United States
11/29/2012 08:37 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
The devaluation of the dollar and increased prices of staple items started long before the current administration came to power. Not a big fan of Obama, but the dollar crashed during the Bush administration, we're just seeing the reverberations now.
Anonymous Coward
User ID: 28736710
Australia
11/29/2012 08:41 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
that's cheap if it's decent bread.

paid over $10 for loaf and half gallon fifteen minutes ago.
Brevet

User ID: 8496381
United States
11/29/2012 08:45 PM

Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
The devaluation of the dollar and increased prices of staple items started long before the current administration came to power. Not a big fan of Obama, but the dollar crashed during the Bush administration, we're just seeing the reverberations now.
 Quoting: Anonymous Coward 27786776


Idiot.
Bernanke is now infusing 40 Billion a month in money printed out of thin air---um....it's called inflation dick.
Carshy McCarsh

User ID: 1531528
Germany
11/29/2012 08:45 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
...


^ Fact ^

yes
 Quoting: Carshy McCarsh


Too bad most Obummer voters will never feel it.
 Quoting: Desert Fox


Because they'll be the first to die off.

I'm good with that.
 Quoting: Carshy McCarsh


But they will be the last to be cut off the tit, is what I am saying.
 Quoting: Desert Fox


I hear ya.
But being the first off the tit also means being the first in the dirt via other means.
Tell me what this tastes like...
Desert FoxModerator
Forum Moderator

User ID: 8786935
United States
11/29/2012 08:46 PM

Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
...


Too bad most Obummer voters will never feel it.
 Quoting: Desert Fox


Because they'll be the first to die off.

I'm good with that.
 Quoting: Carshy McCarsh


But they will be the last to be cut off the tit, is what I am saying.
 Quoting: Desert Fox


I hear ya.
But being the first off the tit also means being the first in the dirt via other means.
 Quoting: Carshy McCarsh

Yuper.
TOMABANEFOX
Carshy McCarsh

User ID: 28721263
United States
11/29/2012 08:47 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
Am I actually the first one to post this?

Then I heard what sounded like a voice among the four living creatures, saying, "A quart of wheat for a day's wages, and three quarts of barley for a day's wages, and do not damage the oil and the wine!" - Rev. 6:6
Tell me what this tastes like...
Anonymous Coward
User ID: 27476484
United States
11/29/2012 08:47 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
My husband sells name brand bread, and sales are way down. His bread isn't loaded with preservatives, but nobody will buy it.
Anonymous Coward
User ID: 14122712
United States
11/29/2012 08:51 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
Prices are same everywhere in Texas food is cheap so are wages in Philly food is high so are wages. In Philly at Giant milk is 5.00 and Arnold bread is 4.99. Can buy same brand at Walmart/BJ's for half that.
Burt Gummer

User ID: 7702124
United States
11/29/2012 08:52 PM

Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
My husband sells name brand bread, and sales are way down. His bread isn't loaded with preservatives, but nobody will buy it.
 Quoting: Anonymous Coward 27476484


When prices get too high....and things get tight.....people will buy only what they ABSOLUTELY need.
ffs
User ID: 27663975
United States
11/29/2012 08:53 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
Not sure where the fuck you shop at but milk is 2.89. Bread 1.99 here. Thats not even half of what you claim
CowgirlK

User ID: 28104451
United States
11/29/2012 08:53 PM

Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
Texas ... DFW

Bread: $1 - $2
Milk: #2 - $3
 Quoting: Anonymous Coward 24316686


Just got home from Southlake Kroger with my receipt in hand...

Horizon 2% milk - 6.69
2 strip steaks - 15.97
6 pack Paulaner Beer - 9.39
Chicken legs - 5.90
ONE bell pepper - 1.56
Dozen Brown Eggs - 2.49
Heinz Ketchup - 2.95
Coffee Creamer - 2.99
Hamburger - 10.63

And the list goes on and on to total 202.88 But don't worry, I saved 12.03 by using my Kroger card..LOL

I'm part of the dying breed that actually cooks meals and we don't out to eat very often. That's the price I pay for being one heck of a good cook. My family like my food better than what they serve in most restaurants.

Since I spend a lot of time and money in grocery stores, I would say on average groceries have gone up about 35% in the past year.

It always amuses me to see people in the store who have decided to try and save money by cooking at home. They gasp at the prices of meat, coffee and milk.

Actually, if you stay out of the frozen food isle and the prepared meals, you can still feed a family way cheaper by cooking than eating at fast food places or doing take out.

I guess the high schools need to bring back home economics class so people can learn how to cook and sew. In this new world of unemployment and inflation those appear to be very valuable skills.
Anonymous Coward
User ID: 1429977
Canada
11/29/2012 08:56 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
4 L Jug 2 % Milk $5.69
1 Loaf Whole Grain Country Harvest $4.19

Vancouver Island, BC

Been like that for at least a year.

News