Godlike Productions - Conspiracy Forum
Users Online Now: 1,642 (Who's On?)Visitors Today: 480,612
Pageviews Today: 670,459Threads Today: 196Posts Today: 3,803
06:24 AM


Rate this Thread

Absolute BS Crap Reasonable Nice Amazing
 

10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk

 
TTX8K82

User ID: 26400095
United States
11/29/2012 08:57 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
Not sure where the fuck you shop at but milk is 2.89. Bread 1.99 here. Thats not even half of what you claim
 Quoting: ffs 27663975


just paid 1.89 for a gal of milk & 2.25 for bread. However we will soon look back and wish for those prices.
Anonymous Coward
User ID: 14620252
United States
11/29/2012 08:57 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
cupid chavohappycupid chav

FORWARD!
Anonymous Coward
User ID: 28749409
United States
11/29/2012 09:00 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
what the fuck is going on? and obama has a 15million dollar mansion in hawaii. wait till we see our paychecks next year. say hello to new taxes. you bastards wanted obama you got him. have in the poor house have fun going hungry
 Quoting: Anonymous Coward 13289935


but you are missing the picture they got free Obama phones and are allowed to fuck each other in the ass.
Anonymous Coward
User ID: 28692878
United States
11/29/2012 09:08 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
Shades of Weimar Germany
 Quoting: hapless moran




The difference is that they were shoveling money into the people in Germany, but most people I know aren't getting any raises. I know I'm not.
Anonymous Coward
User ID: 28692878
United States
11/29/2012 09:15 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
I bake my own bread, and use powdered milk, which is far cheaper than the regular kind. How much milk do we really need to drink?
 Quoting: INK3


interesting. The last time I priced powdered milk in WM, it was about the same price as fresh milk.


Maybe there is a shortage of cows in Aus and Eur, but I'm paying about $4 /gal whole milk. Arkansas.
Burt Gummer

User ID: 7702124
United States
11/29/2012 09:17 PM

Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
Shades of Weimar Germany
 Quoting: hapless moran



The difference is that they were shoveling money into the people in Germany, but most people I know aren't getting any raises. I know I'm not.
 Quoting: Anonymous Coward 28692878


Isn't that EXACTLY what Bernanke is doing with his printing press and then Obama distributing via Social Welfare programs?


Think about it. rolleyes
tandym

User ID: 1667343
United States
11/29/2012 09:18 PM

Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
what the fuck is going on? and obama has a 15million dollar mansion in hawaii. wait till we see our paychecks next year. say hello to new taxes. you bastards wanted obama you got him. have in the poor house have fun going hungry
 Quoting: Anonymous Coward 13289935


Day old bread store, you can buy a loaf of bread for less than a dollar. If you have an Aldi nearby, milk is cheap there & they don't buy milk that has been taken from cows that have been given hormones.
 Quoting: mopar28m


Here's what I got for only $19 at a Mrs. Baird Thrift store not too long ago...

It can be done.

Other than this, we bake our own, too!

:BreadHaul:
Citizenperth
FUKUSHIMA, GLPTARD 24/7/365

User ID: 2030106
Australia
11/29/2012 09:21 PM

Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
what the fuck is going on? and obama has a 15million dollar mansion in hawaii. wait till we see our paychecks next year. say hello to new taxes. you bastards wanted obama you got him. have in the poor house have fun going hungry
 Quoting: Anonymous Coward 13289935


Day old bread store, you can buy a loaf of bread for less than a dollar. If you have an Aldi nearby, milk is cheap there & they don't buy milk that has been taken from cows that have been given hormones.
 Quoting: mopar28m


Here's what I got for only $19 at a Mrs. Baird Thrift store not too long ago...

It can be done.

Other than this, we bake our own, too!

:BreadHaul:
 Quoting: tandym


nice one!

nom nom nom!.. quality too!

Last Edited by Citizenperth on 11/29/2012 09:22 PM
It's life as we know it, but only just.
My Fukushima Site:
[link to citizenperth.wordpress.com]
sic ut vos es vos should exsisto , denego alius vicis facio vos change , exsisto youself , proprie

GLP's best Fuku thread: Thread: *** Fukushima *** and other nuclear-----updates and links
twitter: @citizenperth
“If I had an hour to solve a problem and my life depended on it, I would use the first 55 minutes determining the proper question to ask, for once I knew the proper question, I could solve the problem in less than five minutes.”
- Albert Einstein
Pyractomena borealis

User ID: 20793638
United States
11/29/2012 09:23 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
[link to www.thefreshloaf.com]

Bake your own and freeze them for later use.

Best rustic bread recipe for home ovens.

[link to www.thefreshloaf.com]
There is nothing so powerful as truth, and often nothing so strange ~ Daniel Webster

Omnia Vincit Amor ~ Virgil

The more you learn, the less you know ~ Socrates

That writer does the most, who gives his reader the most knowledge, and takes from him the least time. ~ Charles Caleb Colton
Anonymous Coward
User ID: 24344341
United States
11/29/2012 09:24 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
Texas ... DFW

Bread: $1 - $2
Milk: #2 - $3
 Quoting: Anonymous Coward 24316686


Just got home from Southlake Kroger with my receipt in hand...

Horizon 2% milk - 6.69
2 strip steaks - 15.97
6 pack Paulaner Beer - 9.39
Chicken legs - 5.90
ONE bell pepper - 1.56
Dozen Brown Eggs - 2.49
Heinz Ketchup - 2.95
Coffee Creamer - 2.99
Hamburger - 10.63

And the list goes on and on to total 202.88 But don't worry, I saved 12.03 by using my Kroger card..LOL

I'm part of the dying breed that actually cooks meals and we don't out to eat very often. That's the price I pay for being one heck of a good cook. My family like my food better than what they serve in most restaurants.

Since I spend a lot of time and money in grocery stores, I would say on average groceries have gone up about 35% in the past year.

It always amuses me to see people in the store who have decided to try and save money by cooking at home. They gasp at the prices of meat, coffee and milk.

Actually, if you stay out of the frozen food isle and the prepared meals, you can still feed a family way cheaper by cooking than eating at fast food places or doing take out.

I guess the high schools need to bring back home economics class so people can learn how to cook and sew. In this new world of unemployment and inflation those appear to be very valuable skills.
 Quoting: CowgirlK


Note that I am not shopping for a family. Just for 2, at the same time, SouthLake is not too far from me and honestly a lot of the stuff you're buying is not average prices. It seems more to me that you like to shop the more expensive brands of product.

Milk - 6.69? ... wow, this is by choice (I know there are cheaper products around). As for the rest of your products maybe you want to shop around/cut coupons, or overall just spend smartly.
tandym

User ID: 1667343
United States
11/29/2012 09:27 PM

Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
where do u shop at?
I go to Aldis. Its the cheapest grocery store ever.
a gallon of milk $2.49
1 dozen eggs $1.19
1 loaf of white bread $0.89
3 lbs sweet potatoes $0.49
10 lbs potatoes $1.19
1 lb bananas $0.39
I love this store!!!!
 Quoting: Anonymous Coward 4959545


me too! :-)

Last Edited by tandym on 11/29/2012 09:28 PM
tandym

User ID: 1667343
United States
11/29/2012 09:33 PM

Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
Texas ... DFW

Bread: $1 - $2
Milk: #2 - $3
 Quoting: Anonymous Coward 24316686


Just got home from Southlake Kroger with my receipt in hand...

Horizon 2% milk - 6.69
2 strip steaks - 15.97
6 pack Paulaner Beer - 9.39
Chicken legs - 5.90
ONE bell pepper - 1.56
Dozen Brown Eggs - 2.49
Heinz Ketchup - 2.95
Coffee Creamer - 2.99
Hamburger - 10.63

And the list goes on and on to total 202.88 But don't worry, I saved 12.03 by using my Kroger card..LOL

I'm part of the dying breed that actually cooks meals and we don't out to eat very often. That's the price I pay for being one heck of a good cook. My family like my food better than what they serve in most restaurants.

Since I spend a lot of time and money in grocery stores, I would say on average groceries have gone up about 35% in the past year.

It always amuses me to see people in the store who have decided to try and save money by cooking at home. They gasp at the prices of meat, coffee and milk.

Actually, if you stay out of the frozen food isle and the prepared meals, you can still feed a family way cheaper by cooking than eating at fast food places or doing take out.

I guess the high schools need to bring back home economics class so people can learn how to cook and sew. In this new world of unemployment and inflation those appear to be very valuable skills.
 Quoting: CowgirlK


Note that I am not shopping for a family. Just for 2, at the same time, SouthLake is not too far from me and honestly a lot of the stuff you're buying is not average prices. It seems more to me that you like to shop the more expensive brands of product.

Milk - 6.69? ... wow, this is by choice (I know there are cheaper products around). As for the rest of your products maybe you want to shop around/cut coupons, or overall just spend smartly.
 Quoting: Anonymous Coward 24344341


Part of this is because she is shopping at the Southlake Kroger (and not, for instance at the Kroger over on North Beach).

The other reason her tab is so high is because Horizon milk is 'Organic' (or the other things are presumably all natural or cage-free eggs, etc)... But even then, a gallon of milk at this Kroger is $2.79... whereas I just bought a gallon of hormone-free milk from ALDI for $2.49 a gallon.

She could shop cheaper, but I assume that she's trading price for 'quality'.
pool
Netizen Ribbonmind

User ID: 18381151
United States
11/29/2012 09:39 PM

Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
Not sure where the fuck you shop at but milk is 2.89. Bread 1.99 here. Thats not even half of what you claim
 Quoting: ffs 27663975


just paid 1.89 for a gal of milk & 2.25 for bread. However we will soon look back and wish for those prices.
 Quoting: TTX8K82


Lucky. I pay over $4. a gal.
"The earth is mother of us all, for she is just; but you, because you are unjust have pretended that she is your mother alone; and if you do not stop, I will not permit you to remain upon her."

[link to www.livius.org]
Anonymous Coward
User ID: 28750539
Germany
11/29/2012 09:43 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
a baguette is 60c to 1EURO a sliced loaf is 1.50 to 2EURO

a litre of milk is 1 to 1.25 EURO.

try eating less.
 Quoting: Anonymous Coward 28659511


you forgot to mention that European farmers receive via EU 420 billion €uro in subsidies a year. 42% of the 1 trillion EU total budget.

so basically we pay the same like the US or AUS, the only difference they charge us in advance with insane high taxes.
Anonymous Coward
User ID: 26836006
United States
11/29/2012 09:46 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
What the fuck kind of bread are you buying?

I can buy a fresh baked loaf of french bread (white bread) for $2.
 Quoting: Anonymous Coward 27644686


Here in Idaho, I go to Winco. $1.25 for a one & 1/2 pound loaf of Great Grains with Flax Seed. Great hearty bread. Milk $2.86 a gal. Lots of fresh affordable vegetables.
Anonymous Coward
User ID: 13148801
United States
11/29/2012 09:52 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
Bunch of liars in this thread. Post some pics of the recipes or you're full of shit.
Anonymous Coward
User ID: 26919383
United States
11/29/2012 09:54 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
Yes...stuff is getting too expensive. I save all the milk my children don't drink for my coffee and tea milk. We aren't buying much bread...I'm making soups with spaetzle or dumplings instead. When we have bread, I use up every last bit of it. But, it's tough and the cost of living seems exorbitant lately. I've resorted to eating kid's leftovers or whatever they won't eat so no food goes to waste.
Anonymous Coward
User ID: 1550123
United States
11/29/2012 09:57 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
My father used to tell me that only fools buy premade bread. He lived through the Depression and learned many cost-effective, healthy eating habits. Just buy a large bag of flour and make your own bread. You can add a dab of honey, zucchini, carrots, nuts... anything to enhance the flavor and freeze whatever you can't eat to preserve it. Way cheaper than buying crappy supermarket bread that goes stale in a couple of days.
 Quoting: Anonymous Coward 28740052


you can always make croutons or bread crumbs with it when it gets old. or put the stale bread in french onion soup. yum.
Anonymous Coward
User ID: 1550123
United States
11/29/2012 10:02 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
My father used to tell me that only fools buy premade bread. He lived through the Depression and learned many cost-effective, healthy eating habits. Just buy a large bag of flour and make your own bread. You can add a dab of honey, zucchini, carrots, nuts... anything to enhance the flavor and freeze whatever you can't eat to preserve it. Way cheaper than buying crappy supermarket bread that goes stale in a couple of days.
 Quoting: Anonymous Coward 28740052


some people dont have the time to bake their own bread
 Quoting: mrmuffins69


take one morning, afternoon or night and make a few loaves for the week. people long ago who didn't have much time took one day just for baking for the week. it can be done.
Anonymous Coward
User ID: 1550123
United States
11/29/2012 10:04 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
Yesterday I paid almost 5 bucks for
this stupid loaf of bread.
opened it up this morning
and the slices had all these huge holes !!!

couldn't even really make a sandwich with it !
:(

here i took a pic of it !
----> [link to tinypic.com]
 Quoting: Anonymous Coward 27951003


take it back and show them. they will return your money.
Anonymous Coward
User ID: 22151483
United States
11/29/2012 10:04 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
That cheap ass pre cut bread is garbage. I'd rather eat shit from a toilet then eat that stuff.
sTTsTTT

User ID: 4852102
United States
11/29/2012 10:06 PM

Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
Thinking about this, we buy a lot of "My Essentials" brand products. Staples for the larder like tomato paste/sauce/chopt, tinned fruits in juice, potted meats (tuna, salmon, etc.), dried beans, rice, and dehydrated potatoes.

I've watched the prices on these basic foodstuffs go from $.49-each to $1.00/10-for$10 over the past 12-months. I try to catch the sales for $.69-.89 each now.

Lamb prices (in NoVA) tend to stay around $6.00/#. That happens to be my preference for meat... Ground chuck varies between $2.29-3.19/#. Chicken is actually less expensive to buy "deli rotisserie" whole bird for $6.99 than "previously frozen" raw in the meat department most of the time.

Fresh produce is a huge variable. I can well believe $1.50-plus for one Bell pepper. Prices here range between $3.49-3.99/#. We jokingly ask if they're gold-plaited.

Skim milk, 1%, 2%, whole are pennies different in price-per-gallon here. A box of 8-quarts powdered milk (defatted) is the same price as 2% milk. Tinned milk is roughly $1.00/tin unless on sale during Holidays.

It's been several years since I've bought sandwich bread/rolls. Even for "My Essentials" 16-oz plain, sliced, white bread it was $1.19/loaf on sale today. Hamburger & hot dog buns were special price of $.89-each. It all looked as it was on the losing end of a prize fight.

It's interesting hearing what people pay in different areas & countries.
Apocalypse: All shall be revealed. And all shall be revealed.
*******
All Human Beings are Human. Not all Humans are Human Beings.
*******
TunafishSammiches

User ID: 24482144
Canada
11/29/2012 10:10 PM

Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
I've gone back to being mostly vegetarian with meat every now and then if I can get a good deal on some tough/"weird" bits - use the crockpot to cook them in big batches of stew and freeze it into portions. I grew a lot of veg that I put up and that helps as well.

Food prices are just alarming - I don't drink milk, eat breads, and I coupon shop and buy in bulk, but there's still a noticeable increase in price even if you shop around.

I do have a vice and that's iced tea, but it's pretty much pennies a glass if you make your own.

At least I've lost weight!
Anonymous Coward
User ID: 1550123
United States
11/29/2012 10:13 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
most of the human beings that live on planet Earth today do not drink or use cow's milk. back away from lactating cow juice and learn to bake bread. better learn thrift cause you will need every penny to pay for energy. by early 2015 you better have learned to survive on next to nothing cause shit is going to be real by then.
 Quoting: Anonymous Coward 27041131


but people do drink milk. goat milk, camel milk etc. it just happens that we have cows here and are use to that.

my mom is in her 80's and has been drinking cow's milk and eating store bread with no health problems at all. she is a very happy person with an upbeat personality.

i believe the way we think/feel has more to do with our health than what we eat because my mom doesn't eat organic and eats the cheapest food she can find. but she is on no meds at her age and can run circles around me. so i say eat what you want and be happy about it.
Anonymous Coward
User ID: 28573056
Australia
11/29/2012 10:13 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
what the fuck is going on? and obama has a 15million dollar mansion in hawaii. wait till we see our paychecks next year. say hello to new taxes. you bastards wanted obama you got him. have in the poor house have fun going hungry
 Quoting: Anonymous Coward 13289935


I think it's a $30 million mansion in Hawaii.

And he's going on AT LEAST a $4 million "vacation" again in December.

Hope and Change, you stupid psychopaths who voted for him.
Hold on to that Obamaphone. You'll need to sell it for a piece of bread soon.

ohappy
 Quoting: Carshy McCarsh


$4 million vacation? Where the fuck is he going, the moon?
Anonymous Coward
User ID: 983329
United States
11/29/2012 10:13 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk

 Quoting: Anonymous Coward 20675367


lolsign
Anonymous Coward
User ID: 1170214
United States
11/29/2012 10:42 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
most of the human beings that live on planet Earth today do not drink or use cow's milk. back away from lactating cow juice and learn to bake bread. better learn thrift cause you will need every penny to pay for energy. by early 2015 you better have learned to survive on next to nothing cause shit is going to be real by then.
 Quoting: Anonymous Coward 27041131


but people do drink milk. goat milk, camel milk etc. it just happens that we have cows here and are use to that.

my mom is in her 80's and has been drinking cow's milk and eating store bread with no health problems at all. she is a very happy person with an upbeat personality.

i believe the way we think/feel has more to do with our health than what we eat because my mom doesn't eat organic and eats the cheapest food she can find. but she is on no meds at her age and can run circles around me. so i say eat what you want and be happy about it.
 Quoting: Anonymous Coward 1550123


That's because most likly in the first half of her life she probably ate healthy, wholesome,whole,homeade,natural,nourishing,nutritious,non proccessed,non GMO, non synthetic/aritificial laden food, that is sustaining her even know, instead of the dead-denatured food that most are consuming now, can even call if food, call them fillers.
Desert FoxModerator
Forum Moderator

User ID: 8786935
United States
11/29/2012 10:55 PM

Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
most of the human beings that live on planet Earth today do not drink or use cow's milk. back away from lactating cow juice and learn to bake bread. better learn thrift cause you will need every penny to pay for energy. by early 2015 you better have learned to survive on next to nothing cause shit is going to be real by then.
 Quoting: Anonymous Coward 27041131


but people do drink milk. goat milk, camel milk etc. it just happens that we have cows here and are use to that.

my mom is in her 80's and has been drinking cow's milk and eating store bread with no health problems at all. she is a very happy person with an upbeat personality.

i believe the way we think/feel has more to do with our health than what we eat because my mom doesn't eat organic and eats the cheapest food she can find. but she is on no meds at her age and can run circles around me. so i say eat what you want and be happy about it.
 Quoting: Anonymous Coward 1550123


You just posted reality.

Last Edited by Desert Fox on 11/29/2012 10:55 PM
TOMABANEFOX
ExoPoliChick

User ID: 28639185
Canada
11/29/2012 10:59 PM

Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
The 'S' has 'H'ed the 'F'.
Traveler of both time and space ~~~~


Nobody told me there'd be days like these....Strange days indeed!
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

"It is our innate solidarity - not some despotism of the sky - that is our source of morality and sense of decency."
~ Hitchens

"The essence of the independent mind is not in what it thinks, but how it thinks."
~ Hitchens

"A mote of dust suspended in a sunbeam."
~ Sagan

I LOVE science and I LOVE space but I am hugely skeptical and don't trust a word NASA says.
Citizenperth
FUKUSHIMA, GLPTARD 24/7/365

User ID: 2030106
Australia
11/29/2012 10:59 PM

Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: 10$ 4 a loaf of bread & a gallon of milk
most of the human beings that live on planet Earth today do not drink or use cow's milk. back away from lactating cow juice and learn to bake bread. better learn thrift cause you will need every penny to pay for energy. by early 2015 you better have learned to survive on next to nothing cause shit is going to be real by then.
 Quoting: Anonymous Coward 27041131


but people do drink milk. goat milk, camel milk etc. it just happens that we have cows here and are use to that.

my mom is in her 80's and has been drinking cow's milk and eating store bread with no health problems at all. she is a very happy person with an upbeat personality.

i believe the way we think/feel has more to do with our health than what we eat because my mom doesn't eat organic and eats the cheapest food she can find. but she is on no meds at her age and can run circles around me. so i say eat what you want and be happy about it.
 Quoting: Anonymous Coward 1550123


You just posted reality.
 Quoting: Desert Fox


wow, thought the same thing... mines 90 something, has her own house, drives her own car, and is coming up for xmas and is healthy as..... live long and prosper.....
It's life as we know it, but only just.
My Fukushima Site:
[link to citizenperth.wordpress.com]
sic ut vos es vos should exsisto , denego alius vicis facio vos change , exsisto youself , proprie

GLP's best Fuku thread: Thread: *** Fukushima *** and other nuclear-----updates and links
twitter: @citizenperth
“If I had an hour to solve a problem and my life depended on it, I would use the first 55 minutes determining the proper question to ask, for once I knew the proper question, I could solve the problem in less than five minutes.”
- Albert Einstein