Godlike Productions - Discussion Forum
Users Online Now: 2,044 (Who's On?)Visitors Today: 1,141,688
Pageviews Today: 1,547,866Threads Today: 400Posts Today: 6,388
12:30 PM


Back to Forum
Back to Forum
Back to Thread
Back to Thread
REPLY TO THREAD
Subject NOAA : IRENE EYE LANDFALL IN NYC : SUNDAY AFTERNOON EST. WILL BE HURRICANE WHEN HITS!
User Name
 
 
Font color:  Font:








In accordance with industry accepted best practices we ask that users limit their copy / paste of copyrighted material to the relevant portions of the article you wish to discuss and no more than 50% of the source material, provide a link back to the original article and provide your original comments / criticism in your post with the article.
Original Message [link to www.nhc.noaa.gov]

SUMMARY OF 500 PM EDT...2100 UTC...INFORMATION
----------------------------------------------
LOCATION...36.2N​ 76.0W
ABOUT 50 MI...80 KM SSE OF NORFOLK VIRGINIA
ABOUT 340 MI...545 KM SSW OF NEW YORK CITY
MAXIMUM SUSTAINED WINDS...80 MPH...130 KM/H
PRESENT MOVEMENT...NNE OR 15 DEGREES AT 13 MPH...20 KM/H
MINIMUM CENTRAL PRESSURE...950 MB...28.05 INCHES

MAXIMUM SUSTAINED WINDS ARE NEAR 80 MPH...130 KM/H...WITH HIGHER GUSTS. IRENE IS FORECAST TO REMAIN A HURRICANE AS IT MOVES NEAR OR OVER THE MID-ATLANTIC COAST AND APPROACHES NEW ENGLAND.


Basically will go back over water (and probably will get stronger or at least not weaker) till it hits NYC... in about 24 hres... maximum.

IRENE IS MOVING TOWARD THE NORTH-NORTHEAST NEAR 13 MPH...20 KM/H...AND THIS MOTION ACCOMPANIED BY A FASTER FORWARD SPEED IS EXPECTED DURING THE NEXT DAY OR SO.
13 MPH... 340 MI from NYC... about 26 hours... but it will accelerate... so more like 22-24 hours till it reaches NYC.

STORM SURGE...AN EXTREMELY DANGEROUS STORM TIDE WILL RAISE WATER LEVELS BY AS MUCH AS 5 TO 9 FEET ABOVE GROUND LEVEL

RAINFALL...IRENE IS EXPECTED TO PRODUCE RAINFALL ACCUMULATIONS OF 6 TO 12 INCHES...WITH ISOLATED MAXIMUM AMOUNTS OF 20 INCHES

PREPARE FOR DOOM!
Pictures (click to insert)
5ahidingiamwithranttomatowtf
bsflagIdol1hfbumpyodayeahsure
banana2burnitafros226rockonredface
pigchefabductwhateverpeacecool2tounge
 | Next Page >>





GLP