Godlike Productions - Conspiracy Forum
Users Online Now: 1,212 (Who's On?)Visitors Today: 488,598
Pageviews Today: 713,745Threads Today: 240Posts Today: 4,882
11:07 AM


Rate this Thread

Absolute BS Crap Reasonable Nice Amazing
 

Recession Proof GLP...$35 dollars a week for groceries ideas? to feed 4 to 6 people

 
paladin
Offer Upgrade

User ID: 625789
United States
03/01/2009 02:30 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Recession Proof GLP...$35 dollars a week for groceries ideas? to feed 4 to 6 people
hey all....as I see other sites are on the same thinking....


I ask.......if you had $35 dollars to feed 4 to 6 people..a week...


what would you buy....what would you cook

recipes with what you buy????
Anonymous Coward
User ID: 600826
United States
03/01/2009 02:32 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Recession Proof GLP...$35 dollars a week for groceries ideas? to feed 4 to 6 people
buy chicken/beef bones and joints from the butcher, make stock and broth from them.

lots of brown and unenriched white rice

start a garden and grow seasonal herbs, fruits and vegetables
Anonymous Coward
User ID: 622180
Greece
03/01/2009 02:32 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Recession Proof GLP...$35 dollars a week for groceries ideas? to feed 4 to 6 people
crazyjak
Anonymous Coward
User ID: 625748
United States
03/01/2009 02:35 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Recession Proof GLP...$35 dollars a week for groceries ideas? to feed 4 to 6 people
Why in tarnation is this pinned????
paladin  (OP)

User ID: 625789
United States
03/01/2009 02:35 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Recession Proof GLP...$35 dollars a week for groceries ideas? to feed 4 to 6 people
crazyjak
 Quoting: Anonymous Coward 622180




I take it by your post....you are saying it can not be done
paladin  (OP)

User ID: 625789
United States
03/01/2009 02:37 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Recession Proof GLP...$35 dollars a week for groceries ideas? to feed 4 to 6 people
Why in tarnation is this pinned????
 Quoting: Anonymous Coward 625748




this is a test....as to see if GLP is thinking as the same as other sites......it is a great idea....can you do it


$35 a week
Anonymous Coward
User ID: 533037
United States
03/01/2009 02:38 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Recession Proof GLP...$35 dollars a week for groceries ideas? to feed 4 to 6 people
Why in tarnation is this pinned????
 Quoting: Anonymous Coward 625748


because he is a moderator ..
Only Me

User ID: 597881
United States
03/01/2009 02:42 PM

Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Recession Proof GLP...$35 dollars a week for groceries ideas? to feed 4 to 6 people
Of course it can. If you buy a whole chicken (which is like $4), you can make it into more than one meal for 4 people. Chop it up and make three different casseroles, using different add-ins to change it up. When it's all gone, you can boil the bones for a chicken broth and add egg noodles a couple of celery stalks, couple of carrots, left-over onion...chicken soup. That's four meals - and five, if you use enough water for the broth and egg noodles, and you can have it twice.

Cheese sandwhiches, peanut butter sandwiches, rice....

Slice up a couple potatoes into very thin pieces, toss them in a large skillet with 3 or 4 eggs, a little cheese, a little onion, and you have a filling breakfast.

It really doesn't cost a lot to do those things.
Goodbye, halcyon days.

Here is where I look back.
Here is where you fell.
This is where I got up,
Shaking off my tail
This is where your rope trick
Started to look stale.
A greyhound pass for the boy in the well.



 There is a theory which states that if ever anyone discovers exactly what the Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced by something even more bizarre and inexplicable.

There is another theory mentioned, which states that this has already happened.
Irdooomed

User ID: 617301
Australia
03/01/2009 02:48 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Recession Proof GLP...$35 dollars a week for groceries ideas? to feed 4 to 6 people
Cheap mince/meat about to go off, take it home and freeze it. Everyone is thinking along these lines.
Holy cow! It's the woowoo patrol!
Anonymous Coward
User ID: 442346
United States
03/01/2009 02:50 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Recession Proof GLP...$35 dollars a week for groceries ideas? to feed 4 to 6 people
eggs
peanut butter
fruit preserves
bread
fresh veggies-on sale-onions-pepper-celery-potatoes-broccoli, carrots-chinese cabbage-bok choy
pasta
two chickens-whole
smoked sausage
rice
1 can chicken broth
2 can chopped tomatoes
quaker oats oatmeal
orange juice
milk
raisins
honey
cinnamon
Flour
baking soda
chocolate chips
Banannas

Saute the smoked sausage and chicken thighs. Add chopped celery,peppers,onions. Add chicken broth and rice with chopped tomatoes. This will be dinner for two nights.
Eggs and potatoes will be a dinner.
Pasta with tomato sauce with chopped veggies will be two dinners.
Veggie stir-fry with chicken will be two dinners
Oatmeal with cinnamon, raisins and honey will be breakfast
Homemade chocolate chip cookies for sweets.
Peanut butter and jelly for lunch with banannas for dessert.
paladin  (OP)

User ID: 625789
United States
03/01/2009 02:51 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Recession Proof GLP...$35 dollars a week for groceries ideas? to feed 4 to 6 people
Of course it can. If you buy a whole chicken (which is like $4), you can make it into more than one meal for 4 people. Chop it up and make three different casseroles, using different add-ins to change it up. When it's all gone, you can boil the bones for a chicken broth and add egg noodles a couple of celery stalks, couple of carrots, left-over onion...chicken soup. That's four meals - and five, if you use enough water for the broth and egg noodles, and you can have it twice.

Cheese sandwhiches, peanut butter sandwiches, rice....

Slice up a couple potatoes into very thin pieces, toss them in a large skillet with 3 or 4 eggs, a little cheese, a little onion, and you have a filling breakfast.

It really doesn't cost a lot to do those things.
 Quoting: Only Me




thanks....Only Me..

thanks for the post.......I think I could do it......can you all....if so post it
Anonymous Coward
User ID: 431562
United States
03/01/2009 02:51 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Recession Proof GLP...$35 dollars a week for groceries ideas? to feed 4 to 6 people
I can't speak to how to do three meals a day, but for hearty nutritious dinners...buy about five-eight dollars worth of dried split peas, boil them with a bag of carrots (1.50) and some onions and any other available greens or veggies, and serve with rice or grits (for complete protein). It's not glamorous but it will get the job done.
Anonymous Coward
User ID: 625624
United States
03/01/2009 02:52 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Recession Proof GLP...$35 dollars a week for groceries ideas? to feed 4 to 6 people
it could be done. won't be no frills tho. for treats, old fashioned popcorn..can be flavored, sugar, cinnamon, whatever. beans...always soak overnight, and cook with some vinegar or tomatoes to make not gassy. beans are versatile, burritos, bean soup, bean cakes(smash beans, add a little flour and optional egg, and fry. can eat plain or top with salsa)tostados..walmart has a whole stack of tos. shells for like 2.50, spread on the hot beans and top with lettuce. the dollar tree and big lots has some good deals on food. the main thing is to be creative. for drinks, cheap lemonade can be made with generic lemon concentrate and sugar. at least ya get vit. c. can't possibly tell you all i know on this subject, as i am an expert, love to cook and delight in making ends meet and making it taste good and be healthy. good luck.
SouthernLight

User ID: 595696
United States
03/01/2009 02:53 PM

Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Recession Proof GLP...$35 dollars a week for groceries ideas? to feed 4 to 6 people
going to take a little thought and time to write it out, but yes, it can be done, even with prices at the moment... and keep everyone healthy too
We know more than we know and understand less than we think.
Anonymous Coward
User ID: 375101
United States
03/01/2009 02:55 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Recession Proof GLP...$35 dollars a week for groceries ideas? to feed 4 to 6 people
yes, it can be done, if you dont mind sucking on chicken bones for meals the last two weeks of the month.

hf
SEADOG
User ID: 621464
Canada
03/01/2009 02:57 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Recession Proof GLP...$35 dollars a week for groceries ideas? to feed 4 to 6 people
It can be done, and very easily. Use meats as a spice, not as a mainstay. Traditional one-pot meals are good. Vegetarian cooking can be very cheap, but requires considerable knowledge of spices to be palatable. $2 of cheap steak or chicken backs can make a hell of a stew, or soup, ladle over rice, of float dumplings.

Something I tried just the other day...Gnocchi....Mashed potatoes and flour....Very filling, season with anything.

Something for the less skilled in the kitchen...several packages of M&C, a bit of ground beef, can of cheap spag sauce. Very good $3.

Look at old traditional peasant receipes. They are usually the cheapest but often labour intensive. Every culture has them.
Anonymous Coward
User ID: 622180
Greece
03/01/2009 02:58 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Recession Proof GLP...$35 dollars a week for groceries ideas? to feed 4 to 6 people
depends where you live..near the sea you can catch some fish and never get hungry.. with the money you buy rice,raisins,beans,olive oil of course...you can plant and grow tomatoes and plenty of what you can find in the grocerie store.
Anonymous Coward
User ID: 558772
United States
03/01/2009 02:59 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Recession Proof GLP...$35 dollars a week for groceries ideas? to feed 4 to 6 people
eggs
peanut butter
fruit preserves
bread
fresh veggies-on sale-onions-pepper-celery-potatoes-broccoli, carrots-chinese cabbage-bok choy
pasta
two chickens-whole
smoked sausage
rice
1 can chicken broth
2 can chopped tomatoes
quaker oats oatmeal
orange juice
milk
raisins
honey
cinnamon
Flour
baking soda
chocolate chips
Banannas

Saute the smoked sausage and chicken thighs. Add chopped celery,peppers,onions. Add chicken broth and rice with chopped tomatoes. This will be dinner for two nights.
Eggs and potatoes will be a dinner.
Pasta with tomato sauce with chopped veggies will be two dinners.
Veggie stir-fry with chicken will be two dinners
Oatmeal with cinnamon, raisins and honey will be breakfast
Homemade chocolate chip cookies for sweets.
Peanut butter and jelly for lunch with banannas for dessert.
 Quoting: Anonymous Coward 442346

do you really think you can get all of these things for $35?
aaron_o.o

User ID: 624792
United States
03/01/2009 03:03 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Recession Proof GLP...$35 dollars a week for groceries ideas? to feed 4 to 6 people
a rifle, hunting grounds and a big garage-type freezer?
"God" said, let us make man in our image.. IMPLYING genetic hybridization
"I awoke only to find, that the rest of the world was still asleep"
Anonymous Coward
User ID: 625803
United States
03/01/2009 03:04 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Recession Proof GLP...$35 dollars a week for groceries ideas? to feed 4 to 6 people
Eating Well...While Spending Less
[link to www.ag.ndsu.edu]
Anonymous Coward
User ID: 625804
United States
03/01/2009 03:05 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Recession Proof GLP...$35 dollars a week for groceries ideas? to feed 4 to 6 people
Pinto beans $2.00
corn meal $2.00
two large onions $1.50
1 whole chicken $3.00
Small amount of ham for beans $3.00
Rice $2.00
half gallon buttermilk $2.00
ten pounds of potatoes $5.00
pond of sharp cheddar cheese $4.00
4 cans green beens 5.00
2 pounds ground beef $4.00
1 can mushroom soup $1.50

Total $35.00

day one: fried chicken, rice and gravy, green beans and cornbread. (save a thigh)

day two:chicken and rice soup and corn bread.

day three: Beans and corn bread potatoes au graten.

day four: Shepherds pie.

day five: green bean casarole (sp)

day six and seven:beans and corn bread.

$35.00 is VERY tight. $45.00 would be a lot easier.
Anonymous Coward
User ID: 625805
Italy
03/01/2009 03:06 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Recession Proof GLP...$35 dollars a week for groceries ideas? to feed 4 to 6 people
A family of four?
What KIND of four?

Four elders? No problem.

A mom and three male TEENAGERS? No way.
Untouchable

User ID: 625796
United States
03/01/2009 03:06 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Recession Proof GLP...$35 dollars a week for groceries ideas? to feed 4 to 6 people
yawn another crappy pinned thread tomato
Anonymous Coward
User ID: 385288
United States
03/01/2009 03:07 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Recession Proof GLP...$35 dollars a week for groceries ideas? to feed 4 to 6 people
RAMEN NOODLES is what we survived on in college
paladin  (OP)

User ID: 625789
United States
03/01/2009 03:12 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Recession Proof GLP...$35 dollars a week for groceries ideas? to feed 4 to 6 people
RAMEN NOODLES is what we survived on in college
 Quoting: Anonymous Coward 385288




yes RAMEN NOODLES are great.....do not open the flavor pack .....it is salt
Anonymous Coward
User ID: 625809
United States
03/01/2009 03:15 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Recession Proof GLP...$35 dollars a week for groceries ideas? to feed 4 to 6 people
I've been losing weight banana2 broccoli

Not hungry either, just the right schedual, and eliminating sugars.

It's important to have a breakfast, small or large, whether hungry or not. This produces needed insulin, and keeps one from having the large meals once or twice daily. Supper should be a light meal and done several hours before bed.

No soda or any other sugar drinks, including milk which has a lactose/glucose. Water in between meals.

Avoiding the all-you-can-stuff meals. Having more veggies helps with many blood.

The goal should be to have more of the smaller meals and less of the large ones to shink the stomach. Eventually meals get smaller until they are normal size.

$35 could buy a lot of broccoli cauliflower and beans. The avocado dip can be pricy.
Anonymous Coward
User ID: 625587
United States
03/01/2009 03:17 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Recession Proof GLP...$35 dollars a week for groceries ideas? to feed 4 to 6 people
Invest in a grinder and get whole grain corn, oats, etc. at a farmer's elevator. Make sure it's meant to be used as 'feed', not 'seed'. Cook up your own dry beans. Split peas and lentils cook pretty fast. Buy store brand hot dogs and lunch meat -- around here that stuff is usually a dollar a pound. Watch sales. Stock up on stuff when it's cheap.
Anonymous Coward
User ID: 106290
United States
03/01/2009 03:17 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Recession Proof GLP...$35 dollars a week for groceries ideas? to feed 4 to 6 people
small turkey 15.00
10 lb. potatoes 4.00
5 lb. flour 2.00
corn meal .40
oatmeal 1.50
can corned beef 2.00
head cabbage 1.00
4 froz. veggies 4.00
1 head lettuce 1.00
1 lb. ground beef 2.00
small box sugar 1.00
jar applesauce 1.00


Breakfasts
Oatmeal
homemade bread

hash browns with homemade bread/toast

turkey hash turkey/w hash brown potatoes

Lunches
turkey sandwiches on homemade bread w/turkey soup

Dinners
turkey
dressing
mashed potatoes
vegetable

using half ground beef for spaghetti with homemade pasta
homemade bread
salad
vegetable

other half gr. beef for taco's
homemade taco shells

half of corned beef with cabbage
cornbread

other half of corned beef mixed with potatoes for corned beef hash
with eggs (cheating here, I have chickens) or vegetable

turkey gravy over mashed potatoes
homemade noodles
vegetable
applesauce
PhennommennonnModerator
Forum Administrator

User ID: 581503
United States
03/01/2009 03:21 PM

Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Recession Proof GLP...$35 dollars a week for groceries ideas? to feed 4 to 6 people
if you buy a ham....boil it.

the broth you can make split pea soup, bean soup, lentil soup w/carrots/onions. and use the ham you cut around the bone for pieces in the soup.

the ham: use it in
macaroni/cheese,
omelets,
ham/green beans,
ham/potatoes/cheese casserole,
ham/pork & beans
potato soup w/ham

possibilities are endless
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
The Queen Of Mean / VENOMmennonn

*Dont fuck with me; ill jump on my menstrual cycle & run your ass over ;)
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Every closed eye is not sleeping, and every open eye is not seeing
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
The universe responds NOT to what you want.....it responds to what you are being.......are you being what you want?
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
the karma cafe has no menus. you get served what you deserve
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

political correctness is a doctrine.... fostered by a delusional, illogical minority...... and rabidly promoted by an unscrupulous mainstream media; which holds forth the proposition that it is entirely possible to pick up a turd by the clean end.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
when a country is greatly disoriented —as it is currently in America with regards to polarization on many issues— that it’s easy for the Government —and other powers that be— to manipulate the public with lies and deceit. This is not a new strategy, but one that has been implemented in this country —as well as others— for centuries. It’s specifically designed to control the masses by generating and perpetuating confusion. in the past the truth about certain national incidents were not found out and revealed to the public for years. Now, thanks to the internet, it takes only a few months to discover the policies and activities of our Government and mega-corporate empires —that are criminal to say the least.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Dear Progressives, Feelings aren't facts. Perception is not reality. We are not responsible for your inability to comprehend the difference.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Visit The Official GLP Store
[link to www.cafepress.com]

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
FREEDOM OF SPEECH:
Alan Isaacman
The People Vs Larry Flynt
"Ladies and gentlemen of the jury, you've heard a lot here today and I won't try to go back over it all. But you have to go back in that room and make some decisions and there is one thing I want to make very clear to you before you do. I'm not trying to convince you that you should like what Larry Flynt does. I don't like what he does. But what I do like is... that I live in a country... where you and I can make that decision for ourselves. I like that I live in a country where I can pick up Hustler magazine... read it if I want... or throw it in the trash, if that's where I think it belongs. Or better yet I can express my opinion by not buying it. I like that right. I care about it. And you should care about it, too... because we live in a free country. We say that a lot, but sometimes we forget what that means, so listen again. We live in a free country. That is a powerful idea. That's a magnificent way to live. But there is a price for that freedom, which is that sometimes... we have to tolerate things that we don't necessarily like. So go back in that room... where you are free to think whatever you want to think... about Larry Flynt and Hustler magazine. But then ask yourselves if you want to make that decision for the rest of us... because the freedom that everyone in this room enjoys... is, in a very real way, in your hands. If we start throwing up walls against what some of us think is obscene... we may wake up one morning and realize... that walls have been thrown upin places we never expected... and we can't see anythingor... do anything. And that's not freedom. That is not freedom. So, be careful. Thank you."
VIDEO: [link to youtu.be]

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
paladin  (OP)

User ID: 625789
United States
03/01/2009 03:21 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Recession Proof GLP...$35 dollars a week for groceries ideas? to feed 4 to 6 people
Invest in a grinder and get whole grain corn, oats, etc. at a farmer's elevator. Make sure it's meant to be used as 'feed', not 'seed'. Cook up your own dry beans. Split peas and lentils cook pretty fast. Buy store brand hot dogs and lunch meat -- around here that stuff is usually a dollar a pound. Watch sales. Stock up on stuff when it's cheap.
 Quoting: Anonymous Coward 625587




thanks ....do you have a link to a good grain grinder

I wish to make my own corn meal
molson

User ID: 498022
Canada
03/01/2009 03:25 PM
Report Abusive Post
Report Copyright Violation
Re: Recession Proof GLP...$35 dollars a week for groceries ideas? to feed 4 to 6 people
I think you could do it, but just barely and the low budget meals would soon become monotonous due to the lack of variety. I did find some great deals at my local grocer this weekend....

Spaghetti sauce - bottled Ragu $.88, canned Primo $.99

Primo pasta - $.99

Gold Seal canned chunk light tuna - $.69

Gold Seal canned pink salmon - $.99

Can't Believe it's Not Butter margarine - $.99

Pork loin roast - $1.49 lb.

English muffins - 12 for $1.25

Fruitopia juices - $.99

Etc., unfortunately you can't find everything you need on sale, without travelling to various locations.